Mizgin Irgat

Mizgin Irgat hakkında merak edilen siyaset hayatı. Peki kaç yaşında? aslen nereli? hangi partide? eğitimi, mesleki kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1978 yılının Nisan ayında dünyaya gelen Mizgin Irgat, aslen Bitlis’in Tatvan İlçesi nüfusuna bağlıdır. 1993 yılında ailesi ile birlikte İzmir’e yerleşmişlerdir. Karşıyaka İlköğretim, ve Ortaokulunda okumuştur.

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuş, ardından avukat olarak mesleki hayatını sürdürmüştür. İzmir Barosu’na bağlı olarak avukatlık mesleğini sürdürünen Mizgin Irgat, DTP (Demokratik Toplum Partisi) kurucu üyelerindendir. Başta İzmir olmak üzere, bir çok siyasi ve toplumsal davanın avukatlık görevini üstlenmiştir.

Geçmiş yıllarda, DTP Parti Meclisi üyeliği, Merkez Yürütme Kurulu üyeliği ve Hukuk Komisyonu üyeliği görevlerini üstlenmiştir.

2009 senesinde, İzmir Konak ilçesi Belediye Başkan adayı olarak seçime katılmış, Halkların Demokratik Partisi İzmir İl Eş Başkanlığı yapmıştır. Yerel seçimlerdeki başarılı seçim çalışmaları ile dikkat çekmiş, DTP İzmir Konak ilçesinde yüksek bir oy alarak 3. parti olmuştur.

Hukukçu, Mizgin Irgat 25. ve 26. Dönem HDP Bitlis Milletvekili olarak mecliste yer almıştır. Günümüze kadar, bir çok dernek ve sivil toplum çalışmalarında aktif rol üstlenmiştir. Adalet Komisyonu, Anayasa Komisyonu ile Anayasa ve Adalet Karma komisyonu üyeliklerini de yürüten Halkların Demokratik Partisi çok iyi düzeyde hem İngilizce, hem de Kürtçe bilmektedir.

Eski milletvekiline en son, İzmir’deki bir eylemde “terör örgütü propagandası yaptığı” iddiası ile dava açılmış, 2019 yılında ise gözaltı kararı verildiği açıklanmıştır. Kendisi ile birlikte eski Milletvekili Behçet Yıldırım içinde gözaltı kararı alındığı açıklanmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz