Mine Mutlu

Mine Mutlu Türk sinema tarihinin unutulmaz oyuncuları arasında yer almaktadır. Geçmişte rol aldığı sinema filmleri ile birlikte hayatı ile de sıkça merak edilen isimlerden birisidir. Peki kimdir? kaç yaşında öldü? neden öldü? kısaca hayatı.

1948 yılının Kasım ayında dünyaya gelen Mine Mutlu, Yay burcudur. Gerçek ismi Emine Özatmaca olan Mine Mutlu’nun annesi Halide Acet’tir. Henüz 18 yaşında katıldığı güzellik yarışmasında Türkiye Güzeli seçilmiş kısa sürede sinema dünyasının dikkatini çekmeyi başarmıştır. İlk dönemlerde küçük ve yan roller ile sinema’ya adım atmış ardından bir çok sinema filminin değişilmez başrol oyuncularından olmuştur. Özellikle 1973 tarihine kadar bir çok usta oyuncu ile birlikte komedi filmlerinde rol almıştır.

1970’li yıllarda ise sinema dünyasında başlayan erotik furyasına dahil olmuş, 1974 ve 1975 yılları arasında bir çok filmde oynamış ve sinemaya veda etmiştir.

Özellikle sinema severler tarafından büyük beğeni ile hala günümüzde de izlenen Köyden İndim Şehire adlı sinema filmi ile hatırlanmaktadır. Bu filmde Metin Akpınar, Kemal Sunal, Meral Zeren, Zeki Alasya, Halit Akçatepe ve Perran Kutman gibi usta oyuncularda yer almıştır.

1982 yılında Hülya Avşar ve Selçuk Özer ile birlikte rol aldığı İntibah isimli sinema filmi son rol aldığı film olmuştur.

Mine Mutlu evlilik hayatı;

1978 senesinde İş Adamı Ünal Çulha ile evlenmiş, bu evliliği 1 sene sürmüş ardından nikahsız olarak birlikteliklerini sürdürmüşlerdir. Bu birlikteliğinden 1985 doğumlu Çağkan ve 1988 doğumlu Büşra isimlerinde bir kızı bir de oğlu olmuştur.

Kaç yaşında neden ve nerede öldü? Çok genç yaşta yaşamını yitiren Mine Mutlu 18 Eylül 1990 tarihinde 42 yaşında İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur. Geçirdiği Akciğer Kanseri sonucu yaşama veda eden usta oyuncu 20 Eylül 1990 tarihinde İstanbul, Feriköy mezarlığına defnedilmiştir.

Oynadığı sinema filmleri;

Ben Bir Kanun Kaçağıyım, Bana Kurşun İşlemez, Killing Canilere İşlemez, Mandrake Killing’e Karşı, Pranga Mahkumu, Gök Bayrak, Gül ve Şeker, Kadın Severse, Tahran Macerası, Tek Kurşun, Ala Geyik, Altın Kalpler, Asılacak Kadınlar, Bir Vefasız Yar İçin, Hayat Kavgası, Izdırap Şarkısı, Öldüren Aşk, Allı Yemeni, Berduş Kız, Bırakın Öldüreyim, Köye Dönen Yosma, Zindandan Gelen Mektup, İntikam Meleği, Birbir Gece Masalları, Seks Fırtına, Beş Tavuk Bir Horoz, Tahilsiz Yavrum, Televizyon Niyazi, Dam Budalası, Kokla Beni Melahat, Tatlı Sert, Çilli Yavrum Çilli, Beddua, Dolandırıcı Aşıklar, Köyden İndim Şehire, Altın mı aşk mı, Islak Dudaklar, Kadınım, Elma Şekeri, Her Günaha Bir Kurşun, İnleyen Nağmeler.

3 Yorumlar

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz