Mim Kemal Öke

1955 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Prof. Dr. Mim Kemal Öke uzun yıllar Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Atatürk’ün doktoru olarak bilinen ve kendisi ile aynı ismi taşıyan dedesi Mim Kemal Öke’nin torunudur.

Henüz 35 yaşında iken Profesör ünvanı aldı, ilköğretim eğitimini Şişli Terakki’de, Ortaokulu Robert Kolejinde tamamlamıştır.

Ardından İngiltere Cambridge İktisat ve Tarih Fakültelerini tamamlamıştır. Sussex (MA.), Cambridge (M.Phil) ve İstanbul (Ph.D.) üniversitelerinde uluslararası ilişkiler ihtisası yapmış ve ihtisasın sonrasında Birleşmiş Milletler’de görev almıştır.

Birleşmiş Milletlerdeki görevinin ardından Türkiye’ye dönen Mim Kemal Öke Türk dış politikası tarihine ilişkin araştırmalarını devam ettirmiştir. 1984 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde Doçent, 1990 yılında ise Profesör olmuştur. Özellikle geçmiş yıllarda siyasi gelişmeleri değerlendirerek sıkça ismini duyduğumuz Öke çok iyi derecede Urduca, Arapça ve İngilizce bilmektedir.

Camdridge’de bulunduğu dönem namaz kılmaya başlamıştır. Verdiği bir röportajda Amerika’da üniversitede iken kendilerine namaz kılabilecekleri bir oda tahsis edildiğini ancak Türkiye’ye dönünce dışlandığını açıklamıştır. Ancak öğrencilerini çok sevdiğini, kendisini dışlayan veya hissettiren kişileride takmadığını görevini en güzel şekilde yerine getirmeye çalıştığını belirtmiştir.

Türk Politikası üzerine 14 kitabı, bunların yanı sıra üç adette romanı bulunan Mim Kemal Öke evli ve bu evliliğinden iki evladı vardır. Oğlu Alihan Öke kalp rahatsızlığına sahip, kızı Nazlı ise Down sendromlu olarak dünyaya gelmiştir. Anne tarafından İzmir, baba tarafından ise İstanbul’ludur.

Babası Cumhuriyet Halk Parti Milletvekilliği yapmış Yılmaz Ali Bey, annesi ise DP Milletvekilliği yapmış olan Doktor Ekrem Hayri Üstündüğün torunu Pınar Hanım’dır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz