KimNereli.net

Mim Kemal Öke

Mim Kemal Öke Kimdir?

Gazeteci - Yazar, İstanbullu Ünlüler

22 Şubat 2018

461 kez okundu

Mim Kemal Öke
Gerçek adı: Mim Kemal Öke
Doğum Tarihi: 1955 (63 yaşında)
Eğitim Durumu: Profesör
Medeni Hali: Evli (Neval Öke ile)
Meslek: Akademisyen Yazar
Doğum yeri: İstanbul

Mim Kemal Öke Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

1955 yılında İstanbul‘da dünyaya gelen Prof. Dr. Mim Kemal Öke uzun yıllar Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Atatürk’ün doktoru olarak bilinen ve kendisi ile aynı ismi taşıyan dedesi Mim Kemal Öke’nin torunudur.

Henüz 35 yaşında iken Profesör ünvanı alan Mim Kemal Öke ilköğretim eğitimini Şişli Terakki’de, Ortaokulu Robert Kolejinde tamamlamıştır.Ardından İngiltere Cambridge İktisat ve Tarih Fakültelerini tamamlamıştır. Sussex (MA.), Cambridge (M.Phil) ve İstanbul (Ph.D.) üniversitelerinde uluslararası ilişkiler ihtisası yapan Mim Kemal Öke ihtisasın sonrasında Birleşmiş Milletler’de görev almıştır.

Birleşmiş Milletlerdeki görevinin ardından Türkiye’ye dönen Mim Kemal Öke Türk dış politikası tarihine ilişkin araştırmalarını devam ettirmiştir. 1984 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde Doçent, 1990 yılında ise Profesör olmuştur. Özellikle geçmiş yıllarda siyasi gelişmeleri değerlendirerek sıkça ismini duyduğumuz Mim Kemal Öke çok iyi derecede Urduca, Arapça ve İngilizce bilmektedir.

Camdridge’de bulunduğu dönem namaz kılmaya başlamıştır. Verdiği bir röportajda Amerika’da üniversitede iken kendilerine namaz kılabilecekleri bir oda tahsis edildiğini ancak Türkiye’ye dönünce dışlandığını açıklamıştır. Ancak öğrencilerini çok sevdiğini, kendisini dışlayan veya hissettiren kişileride takmadığını görevini en güzel şekilde yerine getirmeye çalıştığını belirtmiştir.

Türk Politikası üzerine 14 kitabı, bunların yanı sıra üç adette romanı bulunan Mim Kemal Öke evli ve bu evliliğinden iki evladı vardır. Oğlu Alihan Öke kalp rahatsızlığına sahip, kızı Nazlı ise Down sendromlu olarak dünyaya gelmiştir. Mim Kemal Öke anne tarafından İzmir, baba tarafından ise İstanbul’ludur.

Babası Cumhuriyet Halk Parti Milletvekilliği yapmış Yılmaz Ali Bey, annesi ise DP Milletvekilliği yapmış olan Doktor Ekrem Hayri Üstündüğün torunu Pınar Hanım’dır.


Etiketler: ,

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Mim Kemal Öke
Gerçek adı: Mim Kemal Öke
Doğum Tarihi: 1955 (63 yaşında)
Eğitim Durumu: Profesör
Medeni Hali: Evli (Neval Öke ile)
Meslek: Akademisyen Yazar
Doğum yeri: İstanbul
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

354.812 kez okundu

2.

Tarık Akan

281.397 kez okundu

3.

Mustafa Miraç Kaya

218.918 kez okundu

4.

Volkan Demirel

207.121 kez okundu

5.

Tarkan

199.868 kez okundu

6.

Emre Mor

185.429 kez okundu

7.

Ersay Üner

181.951 kez okundu

8.

Serdar Ortaç

164.928 kez okundu

9.

İrem Derici

160.732 kez okundu

10.

Mustafa Ceceli

155.389 kez okundu

İllere Göre Ünlüler