Metin Gürcan

Metin Gürcan DEVA Partisi kurucu üyesi. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Metin Gürcan Kimdir?

Metin Gürcan Deva Partisi Kurucu üyesi, araştırmacı ve akademisyen.

1998 senesinde Kara Harp Okulu’ndan Sistem Mühendisi Piyade Teğmen olarak derece ile mezun olmuştur. 1998 ve 2014 yılları arasında TSK’da farklı birimlerde görev almıştır. Akademik çalışmalarına devam edebilmek acı ile zorunlu hizmetini bitirmiştir. 2015 yılının Ocak ayında kendi isteği ile emekli olmuştur.

8 senelik bölümü Güneydoğu Anadolu bölgesi, Irak, Afganistan, Kazakistan ve Kırgızistan’da çeşitli operasyonel faaliyetler, irtibat ve eğitim görevlerinde geçmiştir.

Metin Gürcan Özel Kuvvetler bünyesinde yetişmiştir. 2008 ve 2010 yılları arasında ABD Deniz Kuvvetleri Enstitüsü’nde ‘Bölgesel Kürt Yönetimi ile Bağdat merkezi yönetimi arasındaki çevre-merkez ilişkisi’ adlı tezi ile Güvenlik Çalışmaları alanında master derecesi almıştır.

Metin Gürcan Nereli?

Metin Gürcan aslen Bilecik Bozüyük nüfusuna kayıtlıdır.

2016 yılında Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde TSK’nın kurumsal dönüşüm kapasite ve isteği konusunda yazdığı doktora tezini savunarak doktorasını tamamlamıştır. Çalışmasını 2018 yılında ‘Opening the Blackbox: Turkish Military Before and After July 15’ ismi ile kitap olarak basmıştır.

Orta düzeyde Rusça ve çok iyi düzeyde İngilizce bilmektedir. 2009 yılında Solomon Asch Conflict Center/ Bryn Mawr College’de ve 2014 ile 2015 yıllarında yılında Oxford Üniversitesi Savaşın Değişen Karakteri (Changing Character of War-CCW) programında misafir araştırmacı olarak çalışmıştır.

Turkish Studies, Small Wars Journal, Dynamics of Asymmetric Conflict, Perceptions gibi uluslararası hakemli dergiler ve ulusal hakemli dergilerde; çatışmanın değişen doğası, terörizm, ayaklanma ve ayaklanmaya karşı koyma, sivil-asker ilişkileri, dış politika ve askeri strateji konularında yayımlanan 22 akademik makalesi (3’ü SSCI) bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli Türk ve yabancı haber sitelerinde güvenlik konularında yazıları periyodik olarak yayınlanmaktadır.

Oxford Universitesinden Prof. Robert Johnson ile beraber editörlüğünü üstlendiği The Gallipoli Campaign: The Turkish Perspective (Çanakkale Savaşı: Türk Perspektifi)” adlı İngilizce kitabı 2016 yılının Nisan ayında basılmıştır.

‘What went wrong in Afghanistan?: Understanding Counterinsurgency in Tribalized, Rural, Muslim Environments (Afganistan’da Ne yanlış Gitti? Aşiret Yapılı Kırsal Müslüman Bölgelerde Ayaklanmaya Karşı Koymayı Anlamak)” adlı İngilizce kitabı ise 2016 yılının Mayıs ayında basılmıştır.

26 Kasım 2022 tarihinde resmi twitter hesabından şu paylaşımda bulunmuştur. “Siyasi casusluk suçlaması ile göz altına alınıyorum. Polisler evde…Arama yapıyorlar . Şok oldum. Desteğiniz istiyorum.”

Hakkında casusluk suçundan yargılandığı davada 35 yıla kadar hapis istemi bulunduğu belirtiliyor. Resmi twitter hesabı kullanıcı ismi @metin4020
metin gurcan1

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz