Metin Bahtiyar

Metin Bahtiyar hakkında merak edilen sorulara cevaplar. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, çalışmaları, oyunculuk, tiyatro ve müzik kariyeri. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1993 yılının Mayıs ayında İstanbul’da dünyaya gelen Metin Bahtiyar, aslen Bulgaristan Göçmeni’dir. Müzisyen bir ailede yetişmiş, İlkokul döneminde iken müzik ile tanışmıştır. Annesi Zeliha Bayraktar geçmiş yıllarda TRT Radyosu’nda programı lan Akdoreon virtüözü’dür, aynı zamanda Barış Manço’ya vokallik yapmıştır.

Gitar, Piyano ve Şan dersleri almış, Prof. Dr. Sabahattin Zaim Anadolu Lisesi ardından, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzikal bölümüne girmiştir. Modern Müzik Akademisi’nde armoni dersleri alan Metin Bahtiyar, Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Opera ve Konser Şarkıcılığı bölümü mezunudur. Ayrıca Okan Üniversitesi’nde, Yüksek Lisans Kompozisyon ve Şan dersleri almakta eğitim hayatını sürdürmektedir.

Metin Bahtiyar kariyeri;

Günümüze kadar bir çok tiyatroda besteci olarak yer almış, 2009 senesinde Molier – Cimri oyununa yaptığı eserler ile en iyi tiyatro müziği ödülünü almıştır.

2017 senesinde, Rent isimli broadway müzikalinde Roger Davis ile başrol üstlenmiş, yine aynı sene Zorlu Tahir ile Zühre Müzikalinde oynamıştır. 2018 yılında Harbiye Rock Müzikallerinde müzikal yıldızları ile solo olarak sahne almış, aynı sene Lviv Opera House’da Musical Masterclass’a katılmıştır.

Bugüne kadar bir çok konserde Gripin, İrem Derici ve Burak Kut gibi isimlerin vokalliğini üstlenmiş, 2019 yılında Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar isimli müzikalde sahne almıştır.

Metin Zakoğlu Komik Gazino gösterisinde orkestra şefliği yapan Bahtiyar, Alice müzikalinin ensemble kayıtlarında yer almış, Bkm Mutfak tarafında komedi skeçlerinin müziklerini bestelemiş, Renkli Hayaller çocuk müzikalini yazan isim olmuştur.

Kontak ve Balans isimli grup ile solist olarak albümlerde yer alan Metin Bahtiyar, Açık Aile isimli tiyatro oyunun müzik ve ses tasarımında görev almıştır. 2019 senesinde, 90’s müzikalinin müzik direktörlüğünü ve vokal koçluğunu yapmış, 2018-2019 London Colloge sınavlarında eşlikçi olarak çalışmıştır.

Ladies & Gentlemen ve Journey To Broadway topluluklarında yardımcı şeflik, aynı zamanda Ladies & Gentlemen Junior tarafında Koro şefliği görevini sürdürmektedir. Diğer bir yandan Boğaziçi Üniversitesi Müzikal Topluluğu’nun Müzik direktörlüğünü ve vokal koçluğu görevini devam ettirmekte.

2016 yılından bu yana ise Opus Müzik’te piyano ve şan dersleri vermektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz