Mesut Hakkı Caşın

3

Prof. Mesut Hakkı Caşın İlköğretim, Ortaokul ve Lise eğitimini doğup büyüdüğü şehir İzmir’de tamamlamış ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

Mezuniyetin ardından Gazi Üniversitesi Kamu Hukuku Yüksek Lisans, Texas San Antonio College’de Amerikan Anayasa Hukuku ile devam etmiştir. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Uluslararası Güvenlik Stratejileri ve Silahsızlanma konusu üzerine doktorasını tamamlamıştır.

Mesut Hakkı Caşın Türk Hava Kuvvetlerinin bir çok üssünde farklı görevlerde yer almıştır. 1988’de USAF’ın F-16 savaş uçakları projesindede görev alan Prof. Caşın 1999 yılında ise, Türkiye Genel Kurmay Plan ve Prensipler Başkanlığı Uluslararası Antlaşmalar Tetkik Subaylığı görevinden emekli olmuştur.

2002 yılında Rus İmparatorluk stratejisi kitabı Doçent, 2008’de ise Uluslararası Terörizm çalışması ile profesör olmuştur.

Günümüzde Özyeğin Üniversitesi, Harp Akademileri Komutanlığı, Hava Harp Okulu bünyesinde uluslararası ilişkiler ve uluslararası hukuk disiplinlerinde lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri vermektedir.

Bugüne kadar Türkiye’de bir çok dergi ve gazetede politika yazarlığı yapan Hakkı Caşın İstanbul Barosu, Arı Harekatı, ABD Barosu, HASEN ve TÜDAV’da üyedir.

Avrupa Birliği Savunma ve Dış Politikası, Rus İmparatorluk Stratejisi, Uluslararası Terörizm ve Avrupa Birliği’nin Siyasal ve Ekonomik Temelleri, Modern Uluslararası Hukuk ve II. Dünya Savaşı Tarihi isimli kitapların yazarıdır. Mesut Hakkı Caşın aslen İzmir‘lidir. Evlidir ve bu evliğinden üç evladı vardır.

İlginizi Çekebilir :   Çağlar Kılıç

3 Yorumlar

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz