Mesut Hakkı Caşın

3

Mesut Hakkı Caşın Yeditepe Üniversitesinde Hukuk Profesörü. Son dönemlerde katıldığı canlı yayın televizyon programlarında yaptığı yorumlar ile dikkat çekmiştir. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Mesut Hakkı Caşın Kimdir?

Mesut Hakkı Caşın akademisyen, yazar, avukat, Yeditepe Üniversitesinde Hukuk Profesörü. İlköğretim, Ortaokul ve Lise eğitimini doğup büyüdüğü şehir İzmir’de tamamlamış ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

Mezuniyetin ardından Gazi Üniversitesi Kamu Hukuku Yüksek Lisans, Texas San Antonio College’de Amerikan Anayasa Hukuku ile devam etmiştir. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Uluslararası Güvenlik Stratejileri ve Silahsızlanma konusu üzerine doktorasını tamamlamıştır.

Türk Hava Kuvvetlerinin bir çok üssünde farklı görevlerde yer almıştır. 1988’de USAF’ın F-16 savaş uçakları projesindede görev alan Prof. Caşın 1999 yılında ise, Türkiye Genel Kurmay Plan ve Prensipler Başkanlığı Uluslararası Antlaşmalar Tetkik Subaylığı görevinden emekli olmuştur.

2002 yılında Rus İmparatorluk stratejisi kitabı Doçent, 2008’de ise Uluslararası Terörizm çalışması ile profesör olmuştur.
Mesut Hakki casin3 jpg
Günümüzde Özyeğin Üniversitesi, Harp Akademileri Komutanlığı, Hava Harp Okulu bünyesinde uluslararası ilişkiler ve uluslararası hukuk disiplinlerinde lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri vermektedir.

Bugüne kadar Türkiye’de bir çok dergi ve gazetede politika yazarlığı yapan Prof. Dr. Caşın İstanbul Barosu, Arı Harekatı, ABD Barosu, HASEN ve TÜDAV’da üyedir. Prof. CAŞIN Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesidir.

Avrupa Birliği Savunma ve Dış Politikası, Rus İmparatorluk Stratejisi, Uluslararası Terörizm ve Avrupa Birliği’nin Siyasal ve Ekonomik Temelleri, Modern Uluslararası Hukuk ve II. Dünya Savaşı Tarihi isimli kitapların yazarıdır.

Mesut Hakkı Caşın Nereli?

Mesut Hakkı Caşın aslen İzmir’lidir. Evli ve üç evladı vardır.

Mesut Hakkı Caşın Kaç Yaşında?

Mesut Hakkı Caşın 67 yaşındadır. Doğum tarihi 1956, doğum yeri İzmir.

Resmi instagram hesabı @mesutcasin resmi twitter hesabı ise @MesutCasin ‘dır.

Gaffar Yakınca, Nedim Şener, Dr. Erdoğan Karakuş, Uluç Özülker ve Mete Yarar gibi pek çok konuk ile birlikte canlı yayın televizyon programlarında konuk olarak yer almıştır.

3 Yorumlar

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz