Meryem İyin

0

Meryem İyin hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, tekvando kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

2005 yılında Kanada’da dünyaya gelen Meryem Elif İyin günümüzde yaşantısını ailesi ile birlikte İstanbul’da sürdürmektedir. İstanbul, Kağıthane Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde eğitim hayatına devam eden İyin, henüz 4 yaşınd aiken spor hayatına adım atmıştır. Jimnastik sporu ile başladığı kariyerine babasının arkadaşı olan eski Milli Tekvandocu Memnun Çiçek’in tavsiyesi ile tekvando sporu ile devam etme kararı vermiştir. Anne ve babasından da bu spor da ciddi destek gören İyin hem ailesini hem de ülkemizi büyük bir gurur ile temsil etmekte, bir çok areneda İstiklal Marşımızı tüm dünyaya dinletmektedir.

Kanada’da iken babasının hiç üşenmeden sürekli kendisini 90 km. kadar yol giderek antrenmana götürdüğünü dile getirmiştir. Dedesinin babasına geçmiş yıllarda sporcu olması için izin vermediğini, babasının da yemin ettiğini bir gün çocuğu olursa hangi yeteneğe sahipse onu destekleyeceğine söz verdiğini belirtmiştir. Çeşitli yerlerde şampiyonluklar yaşayan İyin, okul seçimlerinde sporun da etkisi olduğunu, hatta babasının evini spor salonu yakınında olacak şekilde tuttuğunu belirtmiştir.

Başarılı Milli tekvandoncu günümüzde Spordan Korkan Kızlara Umut Olmak İstediğini de sözlerine eklemiştir. Maalesef henüz baba tarafından aslen nereli olduğu bilgisine ulaşılamamıştır.

Meryem İyin Başarıları;

2018 ve 2019 Türkiye Yıldızlar
2019 Avrupa kulüpler Şampiyonu / 2019 Avrupa Yıldızlar Taekwondo
2020 Gençler Taekwondo Şampiyonu
2020 Dubai Open G-2 Tekvando Şampiyonu

1 sene içinde 60 resmi maçta 55 galibiyet, 8 uluslararası maçta 7 kez kürsüde yer almış ve kulübünün ödül töreninde yılın en iyi sporcusu seçilmiştir.

Günümüze kadar ülkemizde kazandığı başarılar ile birlikte, Lüksemburg, Sofya, Avusturya, Sırbistan, İspanya ve Dubai gibi birçok ülkeden madalya ile dönmüştür.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz