Merve Tuncel

0
Merve Tuncel

Merve Tuncel Avrupa Şampiyonası’nda aldığı bronz madalya ile Türk tarihinde bir ilki gerçekleştirmiş ve adını tarihe yazdırmıştır. Genç Milli yüzücü hakkında merak edilen soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Merve Tuncel Kimdir?

Merve Tuncel Milli yüzücü olarak başarıları ile ülkemizi büyük bir gururla temsil etmiştir. Henüz 17 yaşında, 400, 800 ve 1.500 mt serbest stilde Dünya Şampiyonu olarak şampiyonayı 3 altın madalya ile tamamlamıştır.

Özellikle Avrupa Şampiyonasında aldığı bronz madalya ile Türk tarihinde bir ilki gerçekleştiren Milli sporcu, bugünlere gelebilmek içni bir çok fedakarlıkta bulunmuştur. Çok çalışmış, sosyal hayatından feragat etmiş ve bugünlere ulaşmıştır.

Suyu çok sevdiği için annesi tarafından bu spora yönlendirilen Tuncel, henüz 4 yaşındayken, Ankara Yenimahalle Belediyesi Spor Kulübü alt yapısında takıma alınmıştır. İlk yarışmasında madalya kazanmış, 10 yaşında antrenör Gjon Shyti ile tanışmış ve birlikte çalışmaya başlamıştır. Akdeniz Oyunları, Avrupa Gençler Şampiyonası, İslam Oyunları ve Avrupa Şampiyonası gibi yarışlara da birlikte hazırlanmıştır.
Merve Tuncel

Merve Tuncel Nereli?

Merve Tuncel aslen Ankara doğumludur.

Merve Tuncel Boyu, Kaç Yaşında?

Merve Tuncel 17 yaşındadır. Doğum tarihi 1 Ocak 2005. Boyu 1.63 cm, kilosu ise 53’dür.

İtalya Roma’da 2021 Avrupa Gençler Şampiyonası’nda 400, 800 ve 1500 metre serbestte zirvede yer alarak toplam 3 altın madalya kazanmıştır. 800 ve 1500’deki dereceleri Avrupa gençler ve şampiyona rekoru olarak kayda geçmiştir. Yer aldığı Türkiye 4×200 m serbest bayrak takımı ile bir de bronz madalya elde etmiştir.

Anne ve babası Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı personeli olarak çalışmıştır. Dr. Bekir Pakdemirli resmi twitter hesabından şu açıklamayı yapmıştır. “Anne ve babası Bakanlığımız personeli olan Merve Tuncel kızımız, Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası 800 metre serbest bayanlarda, 14 yaş yeni Türkiye rekorunun sahibi oldu. Gururluyuz, gönülden kutluyorum.”

ENKA Spor Kulübü olarak olimpiyatlara katılma hakkı elde eden sporcuları arasında yer alan Tuncel, hakkında ekşi sözlükte de bir çok başarısına dair yorum bulunuyor.

Resmi instagram hesabı kullanıcı ismi @mervetuncl5 ‘dir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz