Merdan Yanardağ

Merdan Yanardağ hakkında merak edilen aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi, çalışma hayatı, ne mezunu gibi soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1961 doğumlu gazeteci, yazar Merdan Yanardağ ayrıca bir çok televizyon programı ile gündeme gelmiştir.

Aslen Sivas, Divriği İlçesi nüfusuna kayıtlı olan Merdan Yanardağ, muhalif kimliği ile tanınmaktadır.

İlköğretim, Ortaokul ve Lise tahsilini İstanbul’da tamamlamış, ardından Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun olmuştur. Aynı üniversitede Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi üzerine yüksek lisans yapan Merdan Yanardağ, Maltepe Üniversitesinde ise sosyoloji doktorası yapmıştır.

Eğitim döneminde sürekli sosyal, siyasal ve çatışmalı dönemlerde hareketlere katılarak geçmiş, 1980 askeri darbesinde tutuklanmıştır..

1985 senesinde gazetecilik mesleğine adım atmış daha sonra Hürriyet, Sabah, Gündem, Güneş, Aydınlık ve Söz Dergisi gibi kurumlar bünyesinde yazmış, genel yayın yönetmenliği yapmıştır. 2015 yılının Kasım ayında internet üzerinden ABC isimli gazeteyi kurmuş yazılarına devam etmektedir.

Nermin Sağtekin Yanardağ ile evlidir ve bu evliliğinden Alp isminde bir oğlu vardır.

Yazmış olduğu bazı kitaplar, Kadro Hareketi, MHP Değişti mi, Yeni Muhafazakarlar, Türkiye Nasıl Kuşatıldı, Bir ABD Projesi Olarak AKP, Medya Nasıl Kuşatıldı, I. Cumhuriyetin Sonbaharı, Ergenekon ve Sosyalistler, Liberal İhanet, Kuşatılan Türkiye – Gülen Hareketinin Perde Arkası.

9 Yorumlar

 1. SAYIN MERDAN YANARDAĞ
  SİZİNLE BİR KONUDA ANLAŞALIM BEN ATATÜRKÇÜ LAYIK VATANINI MİLLETİNİ SEVEN BİR VATANDAŞIM SİZİ SÜREKLİ İZLİYORUM BAZI KONULARDA MUTABIK OLDUĞUMUZ HALDE BAZI KONULARDAKİ SÖZLÜ DAVRANIŞINIZ BENİ RAHATSIZ EDİYOR MUĞALİF OLAN KANALLARDA BİR KAÇ TANESİNİZ KENETLENMEYE İHTİYACIMIZ OLDUĞU BU İNCE GÜNLERDE HATA YAPIYOR İKTİDARI SEVİNDİRECEK KONUŞMALAR YAPIYORSUNUZ YANİ MUĞALEFETİN YÜKSELİŞİNE BALTA VURUYORSUNUZ BİZ BU YÜZDEN BİR ŞEY OLAMIYORUZ ZAMAN ZAMAN KILIÇDAROĞLUNA HAKSIZ YERE YÜKLENİYORSUNUZ İMAMOĞLUNA TANIMADIĞINIZ HALDE ALAYCI BİR ŞEKİLDE KURGUCULUKLA SUÇLUYORSUNUZ İMAMOĞLUNUN ÖYLE SAHTEKARLIKLARA İHTİYACI YOK LÜTFEN USLÜBUNUZU YAPICI YÖNÜNDE KULLANINIZ BİR ŞEYLER SÖYLEMİŞ OLMAK İÇİN KONUŞMAYINIZ HELE KÖSTEK HİÇ OLMAYINIZ SİZDEN RİCA EDİYORUM….SAĞLICAKLA KALIN…..BİR VATANDAŞ

 2. egoistligin hakim oldugu zamanda,halkı icin söyleyecek dogruları olan birkac adamdan biri oldugu icin.merdan yanardagı seviyorum iyki varsın merdan yanardag………. var ol

 3. SAYIN Merdan Bey bugün 11.10.2019 günü Aydınlık gazetesinde sizin bir mesajınızı almışlar, Siz PYD nin Türkiye için neden tehdit oluşturduğunu size anlatılmasını istiyorsunuz. Çok şaştım ne demek ne yapmak istiyorsunuz. PYD nin PKK olduğunu dünya alem biliyor siz bilmiyor olamazsınız. PKK nın Türkiye nin başına kim musallat etti bilirsiniz. PKK Türkiyenin başına kaç yıldır bela oldu ne kadar zarar verdi, bu örgüt etkisini ve etki alanını Irak, Suriye, İran ve Türkiyeye yaymak istediği ve bunun için çalıştığı bunu da Amerikanın desteği ile yaptığı Amerikanın ve İsrailin İkinci bir İsrail yaratmak olduğu bilinen bir gerçek siz neden bunu bilmiyor veya böyle bir soru soruyorsunuz. Siz bize bir anlatın siz ne yapmak istiyorsunuz ?

 4. Emre kongar ,beyle 18 dakika programını 30 .dk çıkartın,gündemi çok güzel yorumluyorsunuz,keyifle sizidinliyorum , chp bşk ,elindeki malzemyi kullanmıyor.erdoğanın diplomasını sık sık gündeme getirip hesab kitab bilmez bilse diploması olur ,gibi her fırsatta topluma hatırlasın.
  O nasıl ssk batırdı diyor…kendini küçük düşürmesin.SAYGILAR SUNARIM…

 5. Sn. Yanardağ,
  Sizi her şeyden önce duruşumuzla ve cesaretinizle çok beğeniyorum. Hatta bazen en üst düzeyde siyasette rakip konumuna koyuyorum ancak değerlendirmeleriniz bazen yanlış Bilgi üzerine oturtuyorsunuz. Bugün Libya’daki müslüman kardeşleri Bengazi tabanına oturtunuz. Halbuki öüslüman kardeşler Tripoli mutabakat hükümetinin tabanını oluşturuyor. Siz toplumun önünde birey olarak bu Bilgi hatasına düşmeyin lütfen.
  Haki Naz
  Jeoloji Yüksek Mühendisi

 6. İnsanlığın hedefi bu ol TANRI’NIN ANAYASASI
  Bu yasa, insanın ve canlının doğasına uyumlu yaşam hakkını güvence altına alan,paylaşımcı,hukuk ve adalet içinde bir hayat sunar. İnsanın varoluş yasasıdır. Tüm özgürlüklerinin temelidir.
  Günümüzde yaşamı düzenlemek amacıyla Dünyanın tüm devletleri kendi anayasalarını yapıyorlar. Dünyada kaç devlet varsa bir o kadar da anayasa var.
  Her devletin yöneticileri iktidar gücünü kaybetmemek için çıkarları doğrultusunda her türlü kanunu çıkarıyorlar. İnsanların yaşam standartlarını belirleyerek özgürlüklerini kısıtlayabiliyorlar. Devletler arası ilişkilerde kendi
  Amaçları doğrultusunda kararlar alabiliyor,isterlerse savaş çıkarabiliyorlar.
  Dünya insanlığı olarak haksızlığın ve hukuksuzluğun hüküm sürdüğü bu başıbozuk düzene son verebiliriz.
  Dünya insanlığı olarak, her devletin yönetiminin keyfine göre aldığı kararlar,
  Kanunlardan bıktık, usandık.
  Biz Dünya toplumları olarak, tüm Dünya insanlığının tek bir anayasayla yaşamasını istiyoruz. Bizce, devletlerin,milletlerin,şirketlerin,holdinglerin değil,
  Tüm insanlığın özgürlükleri, yaşam hakları, huzur içinde yaşaması önemlidir.
  Zaman kaybetmeden Tanrısal varoluş yasamıza uygun, Demokratik bir
  Dünya İnsanlık Anayasası yapılmalıdır.
  Böylece insanlık üzerinde oynanan oyunlar bitecek, yolumuz varoluşun gerçek mecrasına girecektir.
  Bu Dünya Anayasasını, birkaç güçlü devletin kendi çıkarları doğrultusunda
  Yapmak istemesi Dünya insanlığı için sorun olacaktır. Böyle bir durum olursa
  Dünya insanlığına dayatılacak yaşam, özgürlüklerin kısıtlandığı, köleleştirilmiş,
  Çipli bir yaşam olacaktır. Dünya insanlığı olarak böyle bir yaşamın gerçekleşmesine izin vermemeliyiz.
  Tüm Dünya devletlerinin temsilcileriyle, insanlığın yaşam hakkını güvence altına alan, kendini geliştirmesine olanak tanıyan, düşünce ve ifade özgürlüklerinin teminatı olan, doğayı koruyan, adalet terazisinin vicdan olduğu, bir Dünya Anayasası yapılmalıdır.
  Bu insanlık amacına ulaşabilmek için her fert var gücüyle çalışmalıdır.
  Bu amaç yolunda kısa sürede örgütlenerek, büyük kitleler oluşturulabilir.
  İnsanlığa çağ atlatacak, ufuklarını açacak bu amacı, insanlığın huzurlu geleceği, çocuklarımız için başarmak zorundayız.
  Mehdi ve Mesih gelseler insanlardan aynı şeyleri yapmasını isteyeceklerdir.
  Yaratıcımızın yolunda, ona layık varlıklar olduğumuzu gösterelim.
  Ahmet Orhan Erülgen

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz