Meral Zeren

Meral Zeren kimdir? kaç yaşında? aslen nereli? oynadığı dizi ve sinema filmleri. Kısaca hayatı hakkında detaylı bilgiler.

Yeşilçam sinemasının en güzel oyuncularından olan Meral Zeren 1956 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 14 yaşında iken sahneye çıkan ve şarkı söylemeye başlayan usta oyuncu Meral Zeren baba tarafından aslen Diyarbakır‘lıdır. İkizler burcudur.

Mufazakar bir ailenin kızı olan Meral Zeren’in babası annesinin üstüne kuma getirmiş annesi ise bu olayı kabullenemeyerek İstanbul’a kaçmıştır. Bu dönemde annesi Meral Zeren’e hamile idi. İstanbul’da doğmuş ve zorlu şartlar altında İlköğretim ve Ortaokul eğitimini tamamlamıştır.

Ortaoukul eğitimini tamamladıktan sonra sahnelere çıkmaya başlamıştır. O dönemin ünlü yönetmenleri Memduh Ün ve Atıf Yılmaz tarafından sahnede keşfedilmiştir. Selami Şahin‘den Türk sanat Müziği dersleri almış, kendisini yetiştirmiş ve bir çok şarkı sözünün altına imzasını atmıştır. Ayrıca Diva Ajda Pekkan ve Türk Sanat Güneşi Zeki Müren ile birlikte Çakıl’da sahne almıştır.

Sinema dünyasında özellikle Kemal Sunal’ın başrolünü üstlendiği Salako filminde Emine karakteri ile tanıdığımız ve Ben Hamidoyu seviyom tiplemesi ile hafızalara kazınmıştır.

Meral Zeren Oynadığı Sinema Filmleri;

Avare Kalbim, Battal Gazi Destanı, önce Sev Sonra Vur, Acı Yudum, Aşka Susayanlar, Battal Gazi’nin İntikamı, Kanlı Para, Karaoğlan Geliyor, Vahşi Arzu, Çöl Kartalı, Üç Sevgili, İnsafsızlar, Bu Toprağın Kızı, Bitirim Kardeşler, Dert Bende, Irgaz, Kaderim Kanla Yazıldı, Kara Orkun, Meyro, Vahşet, Yanaşma, Zalim Kartal, Şeytanın Kurbanları, Enayi, Köyden İndim Şehire, Pusu, Salak Milyoner, Salako, Öfkenin Bedeli, Deli Ferhat, Baba Bizi Eversene, Ezilenler, Hanzo, Minik Cadı, Salak Bacılar, Sevgili Halam, Şaşkın Damat, Bizim Düğün Ne Zaman, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Banker Bilo, Ana Gibi Yar Olmaz, Fakiro, Kenar Mahalle, Sırlar Dünyası, Eden Buluk, Zırtık Mafya ve en son 2011 yılında Farklı Boyut isimli dizide rol almıştır.

Herkes tarafından oyuncu kimliği ile tanınsa da uzun seneler şarkıcılık yapmış 1978 senesinde Kalbimden Atma Beni Hercai adlı bir 45’lik plağı bulunmaktadır. 1975 ve 1978 yılları arasında Selami Şahin ile birlikte yaşamış, bu dönemde Sen Mevsimler Gibisin, Sensiz Olmuyor ve Değişirsin Sevgilim adlı şarkıları bestelemiştir.

Uzun yıllar hem oyunculuktan, hem de şarkıcılıktan kazandığı paralar ile İstanbul, Bebek’te bir daire satın almıştır. Günümüzde yaşantısını İstanbul Bebek’te yaşamaktadır. Dönemin en güzel oyuncularından olan Zeren, uzun yıllardır ekranlardan uzak kalmayı tercih etmiş ve sakin bir hayat sürmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz