Meral Danış Beştaş

0

Meral Danış Beştaş hakkında merak edilen sorulara cevaplar. Kaç yaşında? aslen nereli? siyaset ve avukatlık hayatı, kısaca biyografi bilgileri.

HDP Adana Milletvekili ve eş genel başkan yardımcısı olarak siyaset yaşantısını sürdürmektedir.

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Meral Danış Beştaş mezuniyetin ardından Diyarbakır Barosu’na bağlı olarak serbest avukat olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde milletvekili seçilerek mecliste yerini almıştır.

3 dönem İnsan Hakları Derneğinde yöneticilik yapan Beştaş, Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulunda 2 dönem yöneticilik ve Baro Başkanvekilliği’ni üstlenmiştir. 3 dönemden fazla, Diyarbakır Barosunun Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezinde başkanlık görevini sürdürdü. 1999 senesinde Almanya, Weimar İnsan Hakları Ödülünü alan Beştaş, günümüze kadar bir çok ulusal ve uluslararası platformda kadın hakları, insan hakları, adil yargılanma hakkı, geçmişle yüzleşme ve hakikatlerin ortaya çıkarılması konularında tebliğler sunmuştur.

25. ve 26. Dönemde Adana Milletvekili seçilen Meral Danış Beştaş, HDP Eş Genel Başkan Yardımcılığı, HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı görevlerini devam ettirmiş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kurulmuş olan Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyeliği görevini üstlenmiştir. Anayasa Komisyonu Üyesi olarak ta görev yapmıştır.

Evli ve iki çocuğu vardır. Babası Mehmet Bey, annesi ise Medine Hanım’dır. 1967 yılının Nisan ayında dünyaya gelmiş, baba tarafından aslen Mazıdağı Mardin’lidir. Çok iyi düzeyde Kürtçe ve Orta derecede İngilizce diline hakimdir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz