Mem Ararat

Mem Ararat özellikle seslendirdiği Kürtçe eserler ile büyük dikkat çekmiştir. Başarılı sanatçı hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kısaca müzik kariyeri, albümleri, şarkıları, biyografi ve hayatı.

Mem Ararat Kimdir?

Mem Ararat müzisyen, şarkıcı, söz yazarı, besteci. Gerçek ismi wikipedia kaynaklarına göre Mehmet Esen’dir.

Eğitim hayatı göçebelik hayatının ağır şartları nedeni ile İlkokul olarak sınırlı kalan Mem Ararat 2007 yılında memleketine geri dönmüş ve Mardin’in Kızıltepe ilçesine yerleşmiştir. Çiftçilik, tarla işçiliği, inşaat işçiliği ve esnaflık başta olmak üzere bir çok farklı işte çalışmıştır.

Çocukluk yıllarından bu yana müzik ile ilgili olması, arkadaşlarının motivasyonu ve desteği ile 2014’de Qlung Ewr Û Baran (Turna Bulut Ve Yağmur) isimli profesyonel müzik hayatına giriş yapmıştır. 2016 yılında ise Kurdîka adlı albümünü müzik severler ile buluşturmuştur.

Mem Ararat Nereli?

Mem Ararat aslen Mardin’lidir. Mardin İli, Derik İlçesi’ne bağlı olan Girkê Şêxê mezrasında dünyaya gelmiş ve 1989’a kadar orada yaşamıştır.

1989 yılında ailesi ekonomik, maddi sorunlar nedeni ile batıya göç etmek zorunda kalmıtır. 1991’de ailesi ile beraber köyüne geri dönmüş ancak bu kez 1994 yılında siyasi sebeplerden ötürü göçe zorlanmıştır.

Mem Ararat Kaç Yaşında?

Mem Ararat 42 yaşındadır. Doğum tarihi 17 Eylül 1981, burcu ise başak’tır.
Mem Ararat2 jpg
Seslendirdiği Xaçirêk, Zana Û Andok, Çiçeke, Dil Disoje, Evîn, Keziyên Yarê, Pîvok, Xatırxwestın isimli eserler büyük beğeni toplamıştır.

2013 yılında “Quling Ewr û Baran” (Turna Kuşu, Bulutlar ve Yağmur) adlı ilk stüdyo albümünü paylaşmış ve profesyonel müzik serüvenine bu albümle başlamıştır.

İlerleyen yıllarda “Kurdîka”, “Xewna Bajarekî” (Bir Kentin Rüyası), “Niştiman” (Vatan) ve “Pesna Evînê” adlı albüm çalışmalarını dinleyicileriyle paylaşan ünlü isim, büyük bir ilgiyle karşılaşmıştır. Müziğini modern dokunuşlarla icra eden Ararat, kendi yazıp bestelediği şarkılarla da dikkat çekmeyi başarmıştır.

Yurt içi ve yurt dışında birçok konser vermiş, genç yaşına rağmen en çok dinlenen ve en çok tanınan Kürt müzisyenler arasında yerini almıştır.

Şarkılarında şiddeti öven bir şey olmadığını, günümüze kadar pek çok konserinin yasaklandığını dile getirmiştir. Verdiği bir röportaj’da şu sözleri ifade etmiştir.

“Eğer gerçekten kardeşçe huzur içinde yaşamak istiyorsak sanatı teşvik etmeliyiz. Yasaklamayı değil. En evrensel dil müziktir. Müzik bile yasaklanıyorsa nasıl bir barış, nasıl bir huzur, bir normalleşme öngörülür ki.”

Resmi instagram hesabı @memararat__official ‘dır.

Albümleri:

Quling Ewr Û Baran (2014)
Kurdîka (2016)
Xewna Bajarekî (2018)
Niştiman (2019)
Pesna Evînê (2020)
Nefel (2022)
Mem Ararat5 jpg

3 Yorumlar

  1. Merhaba abi nasılsın ya abi senin en büyük hayranından biriyim seni görmek en büyük hayalim seni elbet bir gün görecem senden sadece tek bir şey isteyecem ama senin yüzüne seni cok seviyorum abimm

  2. Ben be sevdiğim kızda benden cok ama az deyil ikimizde tek bir şey isteyecez bizi biliriz ki abi sen bizi kırmasın şimdiden cok cok cok seviyoruz

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz