Melkan Gürsel

Melkan Gürsel dünyaca en ünlü 36 bayan mimar arasında yer almaktadır. Türkiye’nin Zaha Hadid’i olarak tanımlanmaktadır. Hakkında ise hem Türkiye’de, hem de dünya da bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kimdir? kaç yaşında? eğitimi, kariyeri. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Melkan Gürsel Kimdir? Nereli?

1970 doğumlu başarılı isim aslen İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ortaokul ve Lise eğitimini Galatasaray Lisesi’nde tamamlamıştır. Ardından 1993 senesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden başarı ile mezun olmuştur. Metropolitan Catalunya Politeknik Üniversitesi’nde master yapmış ve çeşitli mimari deneyimlerde bulunmuştur. 1995 senesinde ise Tabanlıoğlu’na ortak olarak katılmıştır.

Vermiş olduğu bir röportaj’da anneyim, mimarım ve İstanbulluyum açıklamasında bulunmuştur. Çocukluk anılarının ise İzmir’de olduğunu belirten Melkan Gürsel, ailenin en büyük çocuğudur. Özlem isminde bir kız kardeşi vardır. 5 yaşına kadar babaannesi ile birlikte İzmir’de yaşamış, sonrasında, Silivri’de de ilköğretim eğitimini tamamlamıştır. 4. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in torunudur.

Eski eşi Murat Tabanlıoğlu’dur. Bu evliliğinden Mina isminde bir kızı vardır. Boşandıklarını ancak işte hala birlikte olduklarını dile getirmiştir. Kızı Mina Gürsel Tabanlıoğlu 2019 yılında arkadaşı Selin Nisa Açıkel ile birlikte ‘HARABEyİZ’ isminde bir sanat platformu kurmuştur.

Melkan Gürsel Kariyeri İş Hayatı:

Yurtiçi ve yurtdışı çeşitli jüriler de yer almış, konferanslara katılmıştır. O dönemlerde ülkemizin en genç editörlerinden birisi olarak Arkitekt Dergisinde Genel Yönetmen Yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

2008’de The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies tarafından Avrupa’nın 40 yaş altı 40 mimarından biri seçilmiştir. Hem Türkiye’de hem de yurtdışında bir çok önemli projenin altına imzasını atmıştır.

Bazı projeleri:

İstanbul’da Levent Loft I ve II, Kanyon, Istanbul Sapphire, Zorlu Ofis Kulesi ve Zorlu Center; Forum Marmara, M1 Metro Meydan, Avcılar E5.

İzmir, Samsun, Kahramanmaraş’da AVM’ler.

CNN Türk ve Kanal D televizyonlarının yer aldığı Medya Merkezi; Doğan Medya Grubu için İstanbul Ankara ve İzmir’de baskı merkezleri ile ofis binaları; Galataport ; İstanbul Modern; Nova ve Tunaçelik fabrikaları; Kazakistan’da Astana Arena, Palace of Peace, Expo Center, Abbaya Ofis Kulesi; Amman’da Officers Tower; Moskova’da konut, otel. Kiev’de mix-use, Dubrovnik’te Hotel Rixos Libertas; Hannover Expo 2000 Türkiye Pavyonu ve Beyazıt Kütüphanesi. Tarabya Otel ve Atatürk Kültür Merkezi gibi renovasyon projeleridir.

Melkan Gürsel Ulusal ve Uluslararası değerlendirmeler neticesinde aldığı bazı ödüller:

1988 Bodrum Uluslararası Havalimanı projesi, birincilik ödülü

2000 Ankara Doğan Printing Center “Europe for Constructional Steelwork” Avrupa’daki en iyi dört çelik yapıdan biri

2001 İstabul Belediyesi Ofis Binası birincilik ödülü

2002 Medya Town Mimarlar Odası Yapı Tasarım Ödülü.

2005 Galataport ve Istanbul Modern Cityscape Architectural Review Awards 2 ayrı dalda büyük ödül.

2006 Kanyon Architectural Review Awards büyük ödül.

DMC Ankara, Levent Loft ve Zorlu Center Projeleri ile 2008 Cityscape Mimarlık ödülleri ve 2008’de DMC Ankara’ya bina dalında verilen Ulusal Mimarlık Ödülü.

Levent Loft ve EAA ile birlikte sürdürülen Zorlu Center projelerine verilen 2009 CNBC Arabia Avrupa ve Afrika Gayrimenkul Ödülü.

Doğan Medya Center Ankara binası ile “Kurumsal Mimarlık” kategorisinde International Forum Design, 2009 iF İletişim Tasarım Ödülü.

Dubai’de gerçekleşen törende Dubrovnik Rixos Libertas Oteli için aldığı 2009 Cityscape Mimarlık Ödülü.

İngiliz Mimarlar Odası ve Amerikan Mimarlar Odası tarafından da ödüller almıştır.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz