Melike Zobu

Melike Zobu Yeşilçam Sinema dünyasının unutulmaz isimlerindendir. Hakkında merak edilen tüm detaylar! Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Melike Zobu Kimdir?

Melike Zobu oyuncu olarak uzun yıllar yeşilçam dünyasında bir çok başarılı proje de rol almıştır. Güzel isim özellikle 1978 ve 1992 yılları arasında rol aldığı bir çok sinema filmi ile dikkatleri üzerine çekmiştir.

Melike Zobu Nereli?

Melike Zobu İstanbul doğumludur. Baba tarafından aslen Malatya’lı olan güzel isim doğma büyüme ise İstanbul, Taksim. Babası Raki lakaplı Güney Zobu’dur. Babası Türk Robin Hood olarak anılan, MAYK Çetesinin reisi olarak anılmaktadır.

Annesi Resan İz’dir. Dört kardeştir. Babası Güney Zobu’nun babası General Şemsi Rıza Zobu, annesi Nukhet Zobu’dur. Güney Zobu, babasının, Rusya’da ateşe militerlik yaptığı senenin akabinde yani 1939 yılında, İstanbul Taksim’de dünyaya gelmiştir. Nükhet Zobu, ise uzun yıllar İstanbul’da İngilizce ve Fransızca öğretmenliği yapmış, eski İstanbul Su İdaresi Gn. Müdürü İlhami Bulak’ın iki kızından biridir.

Güney Zobu’nun dedesi Osmanlı İmparatorluğu’nun eski paşalarından Hasan Rıza, amcası ünlü tiyatro ustası Vasfi Rıza’dır. Kendisi aynı zamanda Tiyatrocu Bilge Zobu’nun da kuzenidir. Bilge Zobu’nun annesi Ulviye Zobu, Vasfi Rıza Zobu’nun ablasıdır. Melike Zobu’nun annesi Resan İz, ünlü akademisyen ve ansiklopedist Fahir İz’in kuzenidir.

Tiyatrocu Vasfi Rıza Zobu’nun yeğenidir, aynı zamanda usta sinema oyuncusu ve tiyatrocu Bilge Zobu ile kuzendir. Gençlik yıllarında bir çok işte çalışmış ilerleyen süreçte bir gazete’de Esmer Yüz Güzeli seçilmiştir. Ardından fotoromanlar’da yer almış ve sinema dünyasına adım atmıştır. Aynı dönemde Şehir Tiyatrosu’na girmiştir. Genellikle sert mizaca sahip karakterdeki rolleri ile filmlerde yer almıştır.
Melike Zobu kim

Melike Zobu Kaç Yaşında?

Melike Zobu 61 yaşındadır. Doğum tarihi 21 Mart 1963, burcu ise koç.

Melike Zobu Evlimi? Eşi, Çocukları

Melike Zobu eski Beşiktaş’lı Yönetici, Armatör Hakan Kalkavan ile 1993 yılında evlenmiştir. İki kızı vardır. Hazal ve Yağmur Kalkavan. Hazal BJK TV’de program yöneticiliği yaptığı gibi hali, hazırda Fıldır Fıldır adlı Youtube kanalı”nın kurucusudur. Büyük kızı Hazal Kalkavan Karahan, TV programcılığı yapmaktadır ve ünlü iş adamı Mert Karahan ile evlidir.

Daha önce tiyatro oyuncusu ve dublaj sanatçısı Osman Görgen ile evlenmiştir. Ancak eşi yaşamını yitirmiştir.
melike zobu esi cocuklari

Melike Zobu Oynadığı Sinema Filmleri;

özellikle rahmetli Kemal Sunal‘ın da rol aldığı Deli Deli Küpeli filmi ile hatırlanmaktadır. Rol aldığı diğer filmler ise şu şekildedir.

geçmişten günümüze Derviş Bey, Mahmudo ile Hazel, Kuma, İsyan, Destan, Kanije Kalesi, Son Akın, Islak Güneş, Bin Kere Ölmek, Boynu Bükükler, Yaz Bitti, Deli Deli Küpeli, Yunus Emre, Halkalı Köle, Yuvasızlar, Seni Seviyorum, Yalnız Efe, Dertli Dertli, Sığındı, Küçüksün Yavrum, Toplumun Kadını, Kurt Payı, İki Zarf Bir Hayat, Ferman, Aşka Vakit Yok, Yağmur Başladı, Buzdan Mutluluk, Ben De Yaşıyorum, Köroğlu, 3. İstasyon ve Aliye gibi bir çok projede rol almıştır.

Cüneyt Arkın, Kemal Sunal, Yılmaz Köksal, Halil Ergün, Cemal Gencer, Menderes Samancılar, Emrah, Bahar Öztan, İbrahim Tatlıses, Kadir İnanır, Sümer Tilmaç ve Nilüfer Aydan gibi bir çok sinema oyuncusu ile birlikte rol almıştır. En son 2006 yılında İmkansız Aşk isimli televizyon dizisinde rol almıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz