Melike Melis

Melike Melis hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, eserleri, kitapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1982 yılının Şubat ayında dünyaya gelen Melike Melis Mersin’in Tarsus İlçesi’nde doğmuştur. Baba tarafından aslen Selanik Göçmeni, anne tarafından ise aslen Girit kökenlidir, ailenin tek kızıdır.

Melike Melis eğitim hayatı;

İlkokul ve Ortaokul eğitimini, Tarsus Kasım Ekenler İlköğretim Okulu’nda tamamlamıştır. Ardından Tarsus Anadolu Kız Meslek Lisesini bitirmiş ve Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Burdur Eğitim Fakültesinde, Okul Öncesi Eğitimi alarak üniversite eğitimini tamamlamıştır. Günümüzde yaşantısını İstanbul’da sürdürmektedir.

Yazar, şiire ve edebiyata olan sevgisini ise şu sözlerle dile getirir: “Yazmak benim için; kendimle ve hayatla yüzleşmektir. Çünkü ancak yazdığım zaman nefes aldığımı hissediyorum. Hayat, her zaman benim için ahşap, çürük bir merdiven gibiydi; hep yukarıya çıkmak isterken, kırılırdı ve ben hep en büyük düşüşleri yaşadım geçmişimde. Ruhumun örselenen yanlarını kelimelere döktüm; anlaşılmaktan öte yaşamak için, nefes almak için. Bir çocuğunki kadar kırılgan ve naif bir kalbim vardı. Maviye âşık, denizin o iyot kokusuna hayrandım. Belki de en güzel şiirlerimi, o eşsiz maviliğin kıyısında yazdım. İnsanlara her şeye rağmen, dost olmayı seçtim. Şiirlerim, barıştırdı kızdıklarıma ve yaşamak denen ağrılarımı aldı. Üzüntüm, sevinçlerim, sevmelerim, küskünlüklerim, isyanlarım ve öfkelerim… Ne varsa konuşmak istemediğim, satır aralarına sığdırmayı yeğledim. Şiir, benim yüreğimin dili ve ben sussam da o hiç susmayacak.”

Melike Melis ‘in birçok dergi ve yerel gazetede makale ve şiirleri yayınlanmış, halen “Tarsus Halk Gazetesinde” genel yayın yönetmenliği görevini sürdürmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz