Mehmet Sıddık Torun

Mehmet Sıddık Torun hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Aslen nereli? kaç yaşında? ne iş yapıyor? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1957 yılında dünyaya gelen iş adamı Mehmet Sıddık Torun son yıllarda Amerika, Kaliforniya’da kendisine ülke kurduğu haberleri ile sıkça gündeme gelmektedir. 4 çocuklu bir ailenin en küçüğü olan Mehmet Sıddık Torun evlidir. Aslen Bingöl‘ün Yayladere İlçesi‘ne bağlı Sarıtosun (Conag) köyünde doğmuştur.

İlköğretim eğitiminin ardından çalışmaya başlayan Mehmet Sıddık Torun nüfus cüzdanı olmadığı için diploma alamadığını belirtmiştir. Daha sonra annesinin sandığından aldığı üç beş kuruş ile önce Elazığ oradanda İstanbul’a gitmiş ve meşrubat kasaları taşıyarak çalışma hayatına atılmıştır.

Üç hafta sonra tornacıda işe girmiş ilk haftalığı ile boya sandığı almış ve boyacılık yapmaya başlamıştır. Uzun süre parklarda yatıp kalkan Mehmet Sıddık Torun Kadıköy’de bir gazino’da bulaşıkçı olarak çalışmaya başlamış ve yatacak yerde verdikleri için bu işte daha iyi para kazanmaya başlamıştır.

Zeki Müren‘in o dönem çalıştığı gazinoda sahne aldığını belirten Torun ardından Paşa lakabı ile tanınan sanat güneşi Zeki Müren’in ışıkçısı olarak onunla çalışmaya başlamış biriktirdiği paralar ile de kısa süre sonra Kadıköy’de bir kahvehane açmıştır. Kahvehaneyi satıp makyaj fırçası üreten bir atölye kurmuş kısa sürede ciddi paralar kazanmaya başlamıştır. Bu dönemde Naciye Hanım ile evlenmiş, bulaşıkçı olarak çalıştığı gazinonun sahibinden ortaklık teklifi almış ve Kabare ortaklığı ile sanat dünyasında da söz sahibi olmaya başlamıştır.

Fırça imalatı sonrası beyaz eşya işine girmiş politika ile hiç bir bağı olmasada o dönemde tanıştığı hukukçu Mehmet Moğultay ile birlikte SODEP’in kuruluşunda yer almış, belediye başkanı ve milletvekili adayı olmuştur.

Ardından gayrimenkul sektörünede giriş yapmış 1990’lı yıllarda adına mafya babası gibi bir yaftalama ile haberler yapılmış çok sıkıntılı günler yaşamıştır. Başından geçen bir takım olaylar sonucu İstanbul’daki tüm iş yerlerini satarak 1994 yılında Atlanta’ya taşınmıştır.

Oradada bir dekorasyon şirketinde işe başlayan Mehmet Sıddık Torun, üç yılın ardından dedelerinin 1915’lerde Amerika Kaliforniya’da yaşadığını öğrenmiş ve oraya yerleşmeye karar vermiştir. 2002 yılında Kaliforniya’da Napa Vadisi’nde 200 Bin Dolar karşılığında ormanlık bir alanı kiralamış ve Cabernet Sauvignon şarapları üretmeye başlamıştır.

Günümüzde MS Torun Çiftliği ismiyle tanınan 4200 dönümlük arazide 50 tarlası bulunmakta, MS Torun isimli butik şarapları için Cabernet Sauvignon, Zinfandel ve Sauvignon Blanc üzümleri yetiştirmektedir.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz