Mehmet Ran

0

Mehmet Ran aslen nereli? kimdir? kaç yaşında öldü? Eserleri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1951 yılında dünyaya gelen Ressam Mehmet Ran, ünlü şair Nazım Hikmet’in öz oğludur. 15 Ekim 2018 tarihinde yaşamını sürdürdüğü Fransa Paris’te hayata gözlerini yummuştur. Yaşadığı süreç içerisinde ressam olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

Kökeni ile ilgili Nazım Hikmet’in açıkladığına göre, baba tarafından Türk, büyükanne tarafından ise babası Türk ve annesi ise Alman, Polonyalı, Gürcü, Çerkez ve Fransız kökenli idi. Dedesi, Çerkes Nâzım Paşa’nın oğludur. Babaannesi Ayşe Celile Hanım, 3/8 Çerkes, 2/8 Leh, 1/8 Sırp, 1/8 Alman, 1/8 Fransız (Huguenot) kökenli idi.

1950 yılında babası Nazım Hikmet’in cezaevinden çıktıktan sonra Münevver Andaç ile yaşadığı ilişki sonrası dünyaya gelen Mehmet Ran babasından henüz 3 aylık iken ayrılmıştır. Nazım Hikmet’in Türkiye’den ayrılışının ardından annesi ile yaşamıştır. Babası ile uzun yıllar küs olduğu belirtilen Mehmet Ran tüm baskılara rağmen hiç bir şekilde babası hakkında açıklamalarda bulunmamıştır. Babasının Bulgaristan Varna kentinde bulunduğu dönemde oğlu için yazdığı Mehmet isimli bir şiiri bulunmaktadır.

Nazım Hikmet’in oğluna yazdığı şiir;

“Karşı yaka memleket,
sesleniyorum Varna’dan,
işitiyor musun?
Memet! Memet!
Karadeniz akıyor durmadan,
deli hasret, deli hasret,
oğlum, sana sesleniyorum,
işitiyor musun?
Memet! Memet!”

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz