Mehmet Okuyan

Mehmet Okuyan Akademisyen, İlahiyat Profesörü, Tefsirci, Araştırmacı Yazar ve Televizyon programı sunucusu’dur. Son dönemlerde ekran severler tarafından da sıkça hakkında bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kimdir? aslen nereli? eğitimi, yaşı vb. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Mehmet Okuyan Kimdir? Nereli?

1965 doğumlu’dur. Aslen Trabzon’un Çaykara İlçesi nüfusuna kayıtlıdır. 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından aynı Fakülte’de Tefsir Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi olarak göreve başlamıştır. 1990 senesinde Yüksek Lisans yapmıştır. 2002 yılında Doçent, 2008 yılında ise Profesör ünvanını almıştır. Arapça ve İngilizce dillerine hakimdir. Mehmet Okuyan evli ve 3 çocuk babasıdır.

19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Sosyal medyayı çok iyi kullanmakta kendisine gelen sorulara mümkün olduğunca cevap vermeye çalışmaktadır.

Prof. Dr. Mehmet Okuyan, 19 Mayıs Üniviversitesinde Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği. Temel İslam Bilimleri Tefsir Usülü ve Tarihi Bilim Dalı Başkanlığı. Temel İslam Bilimler Bölüm Bşk. Yardımcılığı ve Dekan Yardımcılığı görevleri’nde yer almıştır. Makaleleri İlmi Araştırmalar, İslamî Araştırmalar isimli dergilerde yayınlanmıştır. TDV İslam Ansiklopedisinde madde yazarlığı yapmıştır.

Ramazan ayı başta olmak üzere, bir çok tv kanalında programlar hazırlayıp sunmakta, değerli bilgilerini ekran severler ile de paylaşmaya devam etmektedir. Cansu Canan Özgen‘in sunumu ile gerçekleşen programlar büyük bir ilgi ile izlenmektedir.

Mehmet Okuyan Eserleri & Kitapları:

Çok Anlamlılık bağlamında Kur’an Sözlüğü
Kıssalar Ne Söyler? Yaratılış Ve Hz.Nuh
Kur’an’da Hz.Yusuf Kıssası
Hayatın İnşası İçin Yasin Suresi Tefsiri
Kısa Surelerin Tefsiri (5 cilt)
Kıssalar Ne Söyler?Yaratılış Ve Hz.Adem
Kur’an’a Göre Yedi Aşamada Ahiret
Kur’an’a Göre Kabir Azabı
Kur’an-ı Kerim’den Mesajlar (5 cilt)
Kur’an-I Kerim’e Göre Kabir Kavramı Ve Kıyamet-Ahiret Süreci
Necmuddin Daye Ve Tasavvufi Tefsiri

“11 yaşında kocaman bir kalabalığın önünde 5 saat boyunca Kur’an’ı baştan sona ezbere okudum. Ancak bu maharet değil. Asıl maharet kaç ayetin senin hayatında rehber olduğudur, kaç ayetin hayatına rota verdiğidir.” Asıl maharet budur. Prof. Dr. Mehmet Okuyan.

OkuyanMehmet olarak hizmet veren Youtube video kanalındaki takipçi sayısı 143 B civarındadır. İnstagram hesabında ki takipçi sayısı ise 188bin civarında.


5 Yorumlar

  1. anlattıklar kur’an.hepsine eyvallah fakat benim merak ettiğim konu şudur:”Kur’an-ı Kerim’i melaen anlatırken çıktığı programlardan ücret alıyormu?Allah’ın ayetleriyle para kazanıyorsa vay onun haline!

    • Almiyor ve eserlerini de isteyenlere ucretsiz pdf sini sayfasindan yayinliyor. Allah ondan razi olsun. Kuran Okuyan diye arayin bulursunuz son Kuran meali eserini. Allah ondan razi olsun.

  2. Sayin hocam degerli insan
    szin konusmalariniz öyle degerli ki insanin sikintisini aliyor.
    sevgilerimle saygilarim ile
    s,Tosunoglu

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz