Mehmet Ceyhan

1

Mehmet Ceyhan hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kaç yaşında? nerede doğdu? kimdir? Eğitimi, Çalışmaları, Kariyeri, Kısaca Hayatı ve biyografi bilgileri.

1957 doğumlu Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 1981 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölümü’nden mezun olmuştur. Yine 1981 senesinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültei’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ihtisasına başlamış ve 1985 yılında ihtisasını tamamlamıştır. Aslen Elazığ’lıdır.

1983-1985 yıllarında Beslenme ve Metabolizma bilim uzmanlığı derecesi alan Prof. Dr. Ceyhan,askerlik hizmetini Adana Asker Hastanesinde 1985-1987 yıllarında, zorunlu hizmetini ise 1987-1989 yıllarında Ankara Etimesgut Devlet Hastanesinde yerine getirmiştir.

1988 yılında çocuk sağlığı ve hastalıkları doçenti olan Ceyhan, 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ünitesi’nde öğretim üyesi olarak göreve başlamıştır. Aynı zamanda da yan dal ihitisasını yapmıştır. 1995 yılında profesör ünvanını almış, 1998 yılında da ABD Cincinnati Childrens Hospital’da Çocuk Enfeksiyon Bölümünde hizmet vermiştir.

Günümüzde Enfeksiyon Hastalıkları ve Pediatri Uzmanlık Akademisi Derneği Başkanlığı ile Aşı Çalışma Grubu Koordinatörlüğü görevlerini yürüten Dr. Ceyhan, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı olarak da çalışmaya devam etmektedir.

Çin’de başlayıp tüm dünyayı saran Koronavirüs maalesef ülkemize de geldiğinden, Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan Koronavirüs Bilim Kurulu’na Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 10 Mart 2020 tarihinde üye olarak katılmıştır. Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan; tüm dünyada hayatı olumsuz etkileyen 34 bini aşkın insanın ölümüne neden olan corona virüs hakkında merak edilen soruları yanıtlamasıyla adından çokça bahsedilen kişiler arasında yerini almıştır.

Hakkında Detaylı Bilgiler:

Mehmet Ceyhan Görevleri

A.B.D’nde Cincinnati Childrens Hospital-Çocuk Enfeksiyon Bölümü
Enfeksiyon Hastalıkları Derneği ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanlığı
Pediatri Uzmanlık Akademisi Derneği Genel Sekreterliği
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi

Ödülleri

Gürson Çocuk Sağlığı Vakfı Cihat Tahsin Gürson Araştırma Ödülü’nde birincilik ve ikincilik
Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) teşvik ödülü

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz