Mehmet Boynukalın

Mehmet Boynukalın 1971 yılında dünyaya gelmiştir. Mısır El Ezher Üniversitesi’nden mezun olmuştur. İstanbul, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi İmamı olarak görev yapmıştır.

2021 yılında ise Ayasofya Camii’nde görevini sürdürürken, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ndeki akademik görevine geri döndüğü açıklanmıştır. Ardından bir çok kaynakta hakkında araştırmalar yapılmaya başlanmıştır.

Prof Dr. Mehmet Boynukalın kimdir?

1971 senesinde dünyaya gelmiştir. Ancak henüz doğum yeri ve aslen nereli olduğu bilgilerine ulaşılamamıştır. 1992’de Mısır’da, Sünni İslami eğitim veren El Ezher Üniversitesi’nden mezun olmuştur. 1999 yılında ise Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde İslam Hukuku üzerine Yüksek Lisans ve Doktora yapmıştır. İngiltere’de bilimsel araştırmalar’da bulunmuştur.

2011 yılında, İstanbul Şehir Üniversitesi’ne girmiş ve 2018 yılında üniversite de iken Profesörlük ünvanını almıştır.

Prof. Dr. Mehmet Boynukalın ‘ın çalışma alanları: ilk dönem fıkıh usulünün oluşumu, fıkıh usulünde yenilenme tartışmaları, yazma eserlerin neşri.

Çalışmaları, görevleri:

Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi’nde (İSAM) İslam hukuku dalında araştırma uzmanı ve İslam ansiklopedisi ilim heyeti üyesi.
İstanbul Şehir Üniversitesi.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz