Mehmet Ali Çelebi

0
Mehmet Ali Çelebi

Mehmet Ali Çelebi 2022 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzere Adalet ve Kalkınma Partisi’ne geçmiştir. Hakkında merak edilenler, kısaca eğitimi, hayatı ve biyografi bilgileri.

Mehmet Ali Çelebi Kimdir?

Mehmet Ali Çelebi milletvekili, siyasetçi, pilot ve asker. İlköğretim ve Ortaokul tahsilini Amasya’da tamamlayan Çelebi, Maltepe Askeri Lisesi’ni ise 1. olarak tamamlamıştır.

2007 senesinde Kara Harp Okulu’nu 4. olarak tamamlayan Çelebi, Teğmen olmuştur. Ergenekon davaları kapsamında, “örgüt adına Hizb ut-Tahrir örgütü içine sızarak faaliyetlerde bulunduğu” iddiası ile 18 Eylül 2008 tarihinde tutuklanmıştır. 41 ay cezaevi’nde yatan Çelebi, 11 Mart 2014 tarihinde hakkında iddia edilen suçlardan beraat etmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi 35. ve 36. Kurultaylarında Parti Meclisine girmiş, 2018 genel seçimlerinde milletvekili seçilmiştir. 29 Ocak 2021 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa eden Mehmet Ali Çelebi, 17 Mayıs 2021 tarihinde kurulan Memleket Partisine katılmıştır. 25 Şubat 2022 tarihinde de Memleket Partisinden istifa ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın da daveti üzere 11 Ekim 2022 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi’ne katılmıştır.
Mehmet Ali Çelebi

Mehmet Ali Çelebi Aslen Nereli?

Mehmet Ali Çelebi aslen doğma büyüme Ankara’lıdır. 23 Temmuz 1984 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir.

Cezaevinde olduğu dönemde 2013 yılında Kezban Merey Çelebi ile evlenmiştir. Askerlik hayatını sonlandıran Çelebi, daha sonra uçak pilotu eğitimi almıştır. İyi düzeyde Almanca ve İngilizce bilmektedir.

Eğitim Hayatı:

Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Maltepe Yerleşkesi, MSÜ Kara Harp Okulu.

Kitaplar: Teğmen: “sehven olayı” ve bir direnişin öyküsü : anı

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz