Mark Mobius

Mark Mobius yatırımcı, girişimci ve iş adamıdır. Yapmış olduğu yatırımlar ile adından sık sık söz ettiren ünlü isim hakkında merak edilenler. Kısaca iş hayatı, kariyeri ve biyografi bilgileri.

Mark Mobius Kimdir? Aslen Nereli?

Girişimci, iş insanı ve yatırımcı Joseph Bernhard Mark Mobius 1936 yılında Amerika’da dünyaya gelmiştir. Aslen Alman asıllı bir baba ve Portoriko asıllı bir annenin evladıdır. Amerika doğumlu hem Amerika, hem de Alman vatandaşlığına sahipti, ancak ilerleyen süreçte Amerika vatandaşlığından ayrılmıştır. Gelişmekte olan piyasalar fon yöneticisi ve Mobius Capital Partners LLP’nin kurucusu olan isimdir.

Amerika’da M.S. Boston Üniversitesi İletişim Bölümü’nden mezun olmuştur. 1964 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Ekonomi üzerine doktora çalışmalarını tamamlamıştır.

Mezun olduğu Okullar: Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Boston Üniversitesi, Kyoto Üniversitesi, New Mexico Üniversitesi.

Mark Mobius Ne İş Yapıyor? İş Hayatı:

1987 yılında Templeton’a katılmış ve Templeton Gelişen Piyasalar Grubu’nun yönetim kurulu Başkanlığını üstlenmiştir. Kurduğu yükselen piyasa ofisi ile gelişmekte olan 50 milyar doların üzerinde parayı yönetmiştir.

2015 senesinde uzun yıllardır liderliğini üstlendiği Templeton Gelişen Piyasalar Yatırım Ortaklığı’nın (TEMIT) şirketi’nden baş yönetici olarak istifa edip, fonun kontrolünü Carlos Hardenberg’e devretmiştir.

31 Ocak 2018 tarihinde Franklin Templeton üzerinden emekli olmuştur.

Daha önce eski iş ortakları Carlos von Hardenberg ve Greg Konieczny ile beraber Mobius Capital Partners’ı başlatmıştır. Templeton kariyeri öncesinde ise Uluslararası Menkul Kıymetler Firması Vickers-da-Costa’da çalışmıştır. Ayrıca Taipei, Tayvan’daki International Investment Trust Company’nin başkanlığını üstlenmiştir. Diğer bir yandan, Snoopy karikatür ürünlerini pazarlayan bağımsız bir danışmanlık şirketinin işletmenliğini yapmıştır.

Mark Mobius 2020 Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ı desteklemiştir. Şimdiki Amerika Başkanı Biden için de Amerika borsası ve ekonomisi için feci bir isim olarak nitelendirmiştir.

Mark Mobius Türkiye Yatırımları, Serveti Ne Kadar?

Türkiye’de ise sadece yurt içinde kullanılmayan, aynı zamanda ihraç edilebilen yazılımlar ile ilgilenen firmalar ile ilgilendiğini belirtmiştir. Ayrıca tüketim ürünleri ile de ilgili projeler ile ilgili olduğunu dile getirmiştir.

Başarılı borsacı, iş adamı Mobius’un bazı verilere göre servetinin $70 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz