Maria Sharapova

0

Dünyaca ünlü Tenisçi Maria Sharapova 1987 yılında Rusya Nyagan Siberia’da dünyaya gelmiştir. Annesi Yelena Sharapova, babası ise Yuri Sharapov’dur. 1986 yılında gerçekleşmiş olan Çernobil faciasının ardından Gomel’e oradan Belarus’a taşınmış ve ailesi ile birlikte en son Sochi’ye yerleşmiştir. Babasının tenis oynaması sebebi ile küçük yaşlarda kendisine hediye edilen raket ile tenis’e merak sarmış ve 6 yaşında Moskova’da efsane isim Martina Navratilova ile bir gösteri maçında oynamıştır. Ardından Maria’nın yeteneği dikkatlerini çekmiştir ve Amerika Florida’ya gitmeye karar vermişlerdir.

Maddi imkanları el vermesede bütün imkanlarını seferber eden babası Maria Sharapova’yı Florida’da Nick Bollettieri Tenis Akademisi’ne kayıt ettirmiştir. Çocukluk yılları Amerika’da geçen Maria Sharapova Lise mezunudur. Üniversite eğitimi görmemiştir. Çocuklar turnuvalarında toplam 25 karşılaşmaya çıkmış ve sadece üç kez kaybetmiştir.

2004 senesinde henüz 17 yaşında iken Martina Hingis ve Lottie Dod’dan sonra Wimbledon Bayanlar Şampiyonu olan en geç tenisçi ünvanının sahibi olmuştur.

2003 yılında WTA Newcomer of the Year, Maxim Yılın en seksi sporcusu, 2004 yılında WTA Yılın Sporcusu, WTA Yılın En çok gelişme gösteren oyuncusu, WTA Servis Oyuncusu, 2005 ESPY En iyi kadın tenişçi, Rusta Federasyonu ülkenin en iyi kadın sporcusu, Master of Sports of Russia Onur Ödülü, Prix de Citron Roland Garros, 2006 yılın en seksi sporcusu gibi bir çok başarı ve ödüle layık görülmüştür. 2005 senesinde katıldığı maçlarda çıkardığı seslerin 100 desibeli aşması nedeni ile Wimbledon turnuvasındaki komite tarafından uyarılması ile gündeme gelmiştir.

2017 yılında kortlardan iki yıl men edildiği dönemde yaptığı bir açıklama ile sıkça gündeme gelen Sharapova iki sene boyunca çok fazla içki içtiğini ve birden fazla erkekle flört ettiğini açıklamıştır.

Spor ve tenisçi kimliğinin dışında uzun boyu, düzgün fiziği ve güzelliği ile sıkça magazin gündeminde yer almakta ve sansasyonel yaşantısı ile magazin dünyasının iştahını kabartmaktadır.

22 Ekim 2010 yılında Slovak basketbolcu Saşa Vujacic ile nişanlanmış ancak 2012 yılında ayrılmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz