Maksut Aşkar

Maksut Aşkar hakkında merak edilenler. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, çalışmaları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1976 yılında dünyaya gelen Maksut Aşkar, Hatay İskenderun doğumludur. 4 kardeştir. Annesi modelist, babası ise özel bir şirketin muhasebecisi olarak çalışmıştır. Bir çok şehirde yaşamış, 2 sene babaannesinin yanında kalmıştır. O süre içinde babaannesinin geleneksel ne yemek varsa, içli köfteden kahve kavurmaya, reçele kadar onunla birlikte yaptığını belirtmiştir.

İlk dönem İstanbul’un döneminde deyimi yerinde ise cafcaflı barı Sherlock Holmes’de barboy olarak işe başlamıştır. Çırağan Q Jazz Bar’da çalışmış ve 3 arkadaşıyla beraber açılışlara, partilere catering hizmeti verdikleri bir catering firması kurmuştur. Okul bitincede Emporio Armani Cafe’de çalışmaya başlamıştır.

Maksut Aşkar kariyeri;

Mezun olduğu sene ise Nupera isimli çok mekanlı yiyecek ve içecek işletmesinde yönetici olarak çalışmıştır. Nupera macerasının ardından, Hillside City Club’larda kendi işletmesinin yöneticiliğini üstlenmiştir.

Kendisini tat tasarımcısı olarak tanımlandıran Maksut Aşkar, tasarladığı lezzetleri sergilerle örtüştürmüş, karma sergilere dahil olmuş ve solo sergiler açmıştır. Geçmişten günümüze bir çok marka için lezzet danışmanlığı ve tasarım etkinlikleri gerçekleştirmiştir.


Hillside Beach Club Fethiye, Sofa Otel ve Bodrum Maçakızı Otel gibi bir çok işletmeye lezzetler tasarlamış ve danışmanlık yapmıştır. 2007 ve 2009 yılları arasında Multi, 2009 ve 2012 yılları arasında ise LilBitz isimli 2 restaurant’ta çalışmıştır.

Boğaziçi Üniversitesi sertifika programlarında deneyimlerini paylaşan Maksut Aşkar günümüzde ise Özyeğin Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği bölümünde dersler vermektedir.

İlerleyen yıllarda işletmeci ve şef olarak Sekizİstanbul isimli restaurant ve Salt Galata’da açtığı mekanı Neolokal ile çalışmalarını sürdürmüştür. Diğer bir yandan ise 24Kitchen’da yayınlanan Türk mutfağını modern hali ile dünyaya tanıtan Lezzet Sanatı ve Neolokal programlarını izleyiciler ile buluşturmuştur. En son İstanbul Cihangir’deki Kiki isimli restaurant’ın kurucu şef ortağı olmuştur.

Louis Vuitton ve Donna Karan gibi dünya devlerinin davetleri için yiyecek tasarımı yapmıştır. Maksut Aşkar Tamar Zeynep Aşkar (Papuççuoğlu) ile evlidir. Eşi usta oyuncu ve sinema severlerin yakından tanıdığı Tarık Papuççuoğlu‘nun kızıdır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz