Mahmut Toğrul

Mahmut Toğrul 26. Dönem HDP Gaziantep Milletvekili’dir. Hakkında ise aslen nereli? kimdir? kaç yaşında? ve daha bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1967 yılında aslen Kahramanmaraş Pazarcık İlçesi Tilkiler Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Babası İbrahim bey, annesi ise Elif hanım’dır. İlkokulu köyünde, ortaokulu Gaziantep Gazi Ortaokulunda, Liseyi ise Gaziantep Lisesi’nde tamamlamıştır.

Dicle Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü mezunudur. Aynı bölümde asistanlığa başlamıştır. Dah sonra Organik Kimya alanında doktorasını tamamlamış ardından 1 sene süre ile İngiltere’de alanı ile ilgili doktora sonrası çalışmalarını sürdürmüştür.

15 seneden uzun bir süre Eğitim-Sen Dicle Üniversitesi Temsilciliği yapan Mahmut Toğrul, Yeni Bir Toplumsal Paradigma Olarak Kuantum Mekaniği başlığı ile kuantum mekaniği üzerine dersler vermiştir. 2005 yılında Doçent, 2014 yılında ise aynı bölümde profesör olmuştur.

Anadilinde eğitim yapacak çok dilli bir üniversite kurmak amacı ile 2013 yılında kurulmuş olan Mezopotamya Vakfının Genel Sekreterliği görevini sürdürmektedir. 2 dönemdir Yoksullukla Mücadele için kurulan Sarmaşık Derneğinde Yönetim Kurulu üyeliği görevini sürdürmekte, Demokratik Toplum Kongresi Dil ve Eğitim Komisyonu ve Bilim Komisyonunda çalışmalara katkı yapmaktadır.

Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli olan Mahmut Toğrul’un bu evliliğinden bir evladı vardır.

2018 yılında haber sitelerinden verilen bilgilere göre, terör örgütü PKK/KCK propagandası yaptığı iddiası ile yargılandığı davada, mahkemece 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Kahramanmaraş’ta katıldığı bir etkinlikte terör örgütü propagandası yapmak suçunu oluşturmadığını ancak Gaziantep’teki eyleminde atılı suçu işlediğinin sabit olduğu ifade edilmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz