Mahmut Fazıl Coşkun

0

Mahmut Fazıl Coşkun sinema dünyasının başarılı isimlerindendir. Hakkında merak edilen tüm detaylar! Kısaca kariyeri, eğitimi, hayatı ve biyografi bilgileri.

Mahmut Fazıl Coşkun Kimdir?

Mahmut Fazıl Coşkun yönetmen, senarist, sinema televizyoncu. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Bölümü mezunudur. Mezuniyetin ardından, Los Angeles California Üniversitesi’nde (UCLA) Sinema, Tv, Dijital Medya Bölümü’nü tamamlamıştır. Orada 3 kısa film çeken Fazıl Coşkun, Lighthouse (Deniz Feneri) ile UCLA’da Knightly Hours ödülünü almıştır.

Mahmut Fazıl Coşkun Nereli?

Mahmut Fazıl Coşkun Yozgat’lıdır. Baba tarafından aslen Yozgat İli nüfusuna kayıtlıdır.

Mahmut Fazıl Coşkun Kaç Yaşında?

Mahmut Fazıl Coşkun 50 yaşındadır. Doğum tarihi 1973, doğum yeri Yozgat.

Mahmut Fazıl Coşkun Evlimi? Eşi Kim?

Mahmut Fazıl Coşkun televizyon dünyasının başarılı sunucularından Kübra Par ile evlidir.

Kısaca Hayatı, Kariyeri:

Türk haber dünyasının usta isimlerinden, gazeteci, yazar sunucu Ahmet Hakan‘ın kardeşidir. Ahmet Hakan Fazıl Coşkun’dan 5 yaş büyüktür.

Aliya (2002), Yaşamak ve Cahit Zarifoğlu gibi belgeselleri çekmiştir. Daha sonra ilk uzun metraj filmi 2009 senesinde çektiği Uzak İhtimal isimli sinema filmi olmuştur. Uzak İhtimal isimli sinema filmi ile İstanbul Film Festivali ve Adana Altın Koza Film Festivali’nden En İyi Yönetmen ödüllerini kazanmıştır.

İlerleyen süreçte, Tarık Tufan ile birlikte senaryosunu üstlendiği, Yozgat Blues (2013) filminin yönetmenliğini gerçekleştirmiştir. 20. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Yozgat Blues ile En İyi Yönetmen Ödülü’nü bir kez daha kazanmayı başarmıştır. Film festival’de, en iyi Senaryo dahil olmak üzere 6 ödül kazanmıştır.

Yönetmenlik kariyerine devam eden Fazıl Coşkun’un resmi twitter hesabı @mahmutfazil resmi instagram hesabı ise @mahmutfazil ‘dır.

Adaylıkları: Special Orizzonti Jury Prize, En İyi Film Dalında Orizzonti Ödülü, Orizzonti Award for Best Director.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz