Mahmut Arslan

0

Mahmut Arslan Hak – iş Genel Başkanı. Hakkında bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Mahmut Arslan Kimdir?

Mahmut Arslan Hak iş Genel Başkanı, iş insanı, girişimci. Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı, Türkiye İşçi Hareketi, Emekçi.

İlköğretim, Ortaokul ve Lise tahsilini Mersin’de tamamlamıştır. Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’ndan başarıyla mezun olmuştur.

Mahmut Arslan Nereli?

Mahmut Arslan aslen Hatay İskenderun’ludur. 1953 senesinde İskenderun’da dünyaya gelmiştir.
Mahmut Arslan1 jpg
İş Hayatı:

1979 yılında üniversite mezuniyeti sonrasında, Mersin’de dönmüş ve baba mesleğini seçerek Arbel Şirketi’ni kurmuştur. 1980 senesinde Mersin’in il mercimek fabrikasını kuran isim olmuştur. Mersin’de bulunan yedi tesisi ile şehir ekonomisine katkı ve iş imkanı, istihdam sağlamaya devam etmektedir.

Ayrıca 2001 yılında yine Mersin’in ilk bulgur fabrikasını kurmuştur. 2004 senesinde sigara fabrikası, 2005 yılında ise makarna fabrikası’nı kuran isim olmuştur.

Yurtdışı yatırımları ile de adından söz ettiren Arslan, Kanada, Amerika, Avustralya, Kanada ve Kırgızistan’daki tesisleri ile dünyanın tanıdığı global bir şirketin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Günümüze kadar yurt dışında ve yurt içinde yapmış olduğu yatırımları ile ülke ekonomisine yaptığı katkılar nedeniyle bir çok ödülün sahibi olmuştur. Kırgızistan’da tarım ve ekonomisinin gelişmesinde yaptığı katkılar sebebi ile Kırgızistan Fahri Konsolosluğu ünvanı almıştır.

1998 ve 2006 yılları arasında Dünya Bakliyat Konfederasyonu Başkan Vekilliği yapmıştır. Bir çok Sivil Toplum Kuruluşu’nun Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Bazı Üyelikleri:

Türkiye İhracatçılar Meclisi icra kurulu üyeliği.
Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı.
Akdeniz İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanlığı.
Mersin Ticaret Odası Meclis Üyeliği.
Mersin Ticaret Borsası Onur Kurulu Başkanlığı
Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı

2010 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen “%100 Eğitime Katkı” kampanyası çerçevesinde Mahmut Arslan Anadolu Lisesi açılmıştır.

Resmi twitter hesabı @hakismahmut &dur.
Mahmut Arslan3 jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz