Mabel Matiz

1

31 Ağustos 1985 doğumlu Mabel Matiz şarkıcılığının dışında eski bir diş hekimidir. Farklı ses tonu ve tarzı ile ciddi bir hayran kitlesi edinmeyi başaran sanatçı Kumral Ada Mavi Tuna romanındaki Tuna adının takma ismi olan ve eski Yunanca kökenli çok sarhoş düşkün anlamı taşıyan Mabel ismini kullanmaktadır.

İlkokul eğitimini Tömük Dr. Mustafa Erden İlköğretim Okulunda, Orta ve Lise eğitimini ise Erdemli Anadolu Lisesinde okumuştur. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezunu Mabel Matiz’in gerçek ismi Fatih Karaca’dır.

Lise ve üniversite eğitim dönemlerinde kısa süreli şan ve gitar dersleri almış ilk müzik deneyimini üniversitede cover grubu ile gerçekleştirmiştir. Ayrıca ev kayıtları ve şarkılar, besteler yapmaya bu dönemde başlamıştır. İlk solo albüm çalışmalarına 2009 yılında başlamıştır. Kendi ismini taşıyan ilk albümünü Mabel Matiz olarak 2011 yılında müzik severler ile buluşturmuştur. Bu albüm yılın en iyi 10 albümünden birisi olarak kabul edilmektedir. Daha sonra Yaşım Küçük, Gök Nerede ve Mabel Matiz & Yaşım Çocuk adlı albümleri müzik piyasasına sürmüştür.

Aslen Mersin Erdemli’lidir ve Erdemli’de doğmuştur.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz