Leyla Halid

Leyla Halid 1944 yılında İngilizlerin yönetiminde bulunduğu dönemde Hayfa’da doğmuştur. Ailesi 1948 yılında Lübnan’a yerleşmiştir. Henüz 15 yaşında iken Filistin Halk Kurtuluş Örgütü’ne katılmıştır.

Beyrut Amerikan Üniversitesi’nde Tıp eğitimi alan Leyla Halid 1967 yılında Altı Gün Savaşlarının ardından Filistin saflarında kendisini gösteren isimlerin başında yer almıştır.

Ardından Kuveyt’te bir dönem öğretmenlik yapmıştır. Özellikle 1970 yılında 8000 kişinin yaşamını yitirdiği ve Kara Eylül olarak anılan dönemde Filistin meselesine yoğunlaşılması gerektiğini göstermek için dört uçak kaçırma eylemine katılmıştır.

6 Eylül 1970’te diğer iki arkadaşı uçağa binmemiş yanında sadece Nikaragualı Partick Arguel bulunmakta idi. Arkadaşının üzerinde iki el bombası vardı. Ancak Arguel o esnada uçakta bulunan israil askeri istihbarat şefinin 12 koruması tarafından başından vurulmuş ve öldürülmüş, Leyla Halid ise sağ olarak ele geçirilmiştir.

Uçak Londra’ya iniş yaptığında ise Halid tutuklanmıştır. 1 ay içinde Dubai’de çalışan bir Filistinli’ninde kaçırdığı uçak üzerinden pazarlık yapılmış ve 1 Ekim 1970 tarihinde Leyla Halid serbest kalmıştır.

Günümüzde yaşamını Ürdün’de sürdürmektedir. Ayrıca Filistin’e girmesi yasaklanmış, günümüzde Ortadoğudaki sorunları dünyanın farklı ülkelerinde dile getirmekteye devam etmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz