Leonardo da Vinci

Dünyaca ünlü Ressam Leonardo da Vinci 1452 ve 1519 yılları arasında Rönesans döneminde yaşamıştır. Günümüzde ressam kimliği ile tanınmaktadır ancak mimar, Jeolog, filozof, yazar, mucit, matematikçi, mühendis, müzisyen ve mimar kimlikleri ilede dönemin en önemli isimlerinden birisidir.

1452 yılında İtalya Anchiano’da doğmuş 1519 yılında Fransa Clos Luce Amboise’de vefat etmiştir.

İtalya’da Piero da Vinci ve tarihte tahminsel olarak bir çiftçi kız olan Caterina’dan evlilik dışı olarak dünyaya geldiği bilinmektedir. Tam kesin olarak delillendirilemesede annesinin babası Piero da Vinci’nin kölesi olduğu tarihte günümüze aktarılmıştır. Babası Leonardo da Vinci’nin doğduğu sene Albiera isminde bir kadınla evlenmiştir. Oda bebeklik döneminde annesi ile kalmış ancak anneside evlendirilip başka bir kasabaya gitmek zorunda kalınca büyükbabası’nın yanında yetişmiştir. Aile onu babasının başka bir çocuğu olmadığı için kabullenmiş ancak amcası dışında kimseden küçükken sevgi ve ilgi görmemiştir.

İlkokul eğitimi döneminde geometri ve aritmetik sorularını inanılmaz bir hazırcevap’lılık ile sonuçlandırmakta ve yeteneği keskin zekası öğretmenleri tarafından merak ve ilgi ile karşılanmaktadır.

14 yaşında iken hem büyükbabasını hemde büyükannesi vefat etmiştir. 1466 yılında babasıyla Floransa’ya gitmiş ancak o dönemde evlilik dışı doğan çocukların üniversite eğitimi alması yasak olduğu için okuyamamıştır. O yaşlarda çizim yapmaya başlamış ve babasının dikkatini çekmiştir. Babası’da çizimlerini o dönemin ünlü heykeltraş ve ressamlarından olan Andrea del Verrocchio’ya göstermiş ve yanında çırak olarak çalışmasına izin verilmiştir. Hem resim ve çizimlerini geliştirmekte hemde Lir çalmayı öğrenmeye başlamış ve çokta iyi çaldığı gözlemlenmiştir.

1482 yılında Milano Dükü Sforza’nın hizmetinde çalışmaya başlamıştır. Çalışmaya başlamadan önce Dük için heykeller, gemiler, silah ve köprüler yapabileceğini anlattığı bir mektup yazmış ancak göndermemiştir. Bu mektup tüm zamanların en imkansızların bir arada gerçekleştirileceğini vaad eden iş başvurusu olarak tarihe geçmiştir.

17 sene boyunca Milano Dükü’nün yanında çalışmış ve o dönemde heykel, resim, bina, silah ve makine tasarımları yapmıştır. Ayrıca kale, kanal, kilise gibi mimari yapıları gerçekleştirmiş 1499’da Milano’dan ayrılmıştır. Ardından 16 sene İtalya’da gezinmiş ve kendisi için yeni bir koruyucu sahiplenici aramıştır.

1503 yılında dünyanın en önemli eserleri arasında olan Mona Lisa çalışmasına başlamış bir sene sonra babası vefat etmiştir. Babasının ölümünün ardından Floransa’ya giderek miras için kardeşleri ile uzun münakaşalar gerçekleştirmiş ancak hiç bir hak kendisine verilmemiştir. Neyseki onu çocukluk yıllarındada çok seven amcası unutmamış ve tüm varlığını Da Vinci’ye bırakmıştır.

16. Yüzyıl’da genç erkeklere ilgisi olduğu iddiası ortaya atılmış ve çok tartışılmıştır. Ona ait olduğu iddia edilen bir açıklamada her türlü fiziksel teması iğrenç olarak nitelediği ve duygusal eğilimler ve hoş yüzler olmasa insanlar kısa sürede yok olur açıklaması ile uzun süre o dönemde eşcinsellik vb. duyguların ortaya çıkması ve yaşanmaması için Gecenin Bekçileri adlı bir örgüt tarafından takip edilmiştir.

1513 ve 1516 seneleri arası Roma’da yaşantısını sürdürmüş ve fizyoloji ve Anatomi üzerine çalışmış ancak Papa’nın kadavra üzerinde çalışmalarını yasaklaması nedeniyle projelerini yarım bırakmak zorunda kalmıştır.

1516 yılında Kral 1. Francis Leonardo da Vinci’yi mimar, mühendis ve baş ressam olarak Fransa’ya davet etmiştir. Paris Amboise civarında yer alan Kraliyet Sarayı’nın yanında Leonarda da Vinci için bir konak yapılmış ve orada yaşamaya başlamıştır.

Bir süre sonra ise sağ kolu felç olmuştur. Bu nedenle artık çalışmalarını resim ve çizim üzerine değil bilimsel ağırlıklı olarak gerçekleştirmiştir. 1519 yılında yaşadığı konak’ta 67 yaşında iken vefat etmiş ve Amboise Saint Florentin Kilisesi’nde kendisi için cenaze töreni düzenlenmiştir.

Geçmişten günümüze bıraktığı en önemli eserlerden bazıları, Mona Lisa, Son Akşam Yemeği, Meryem ve İsa, Beşaret, Adoration of the Magi Büyücüye Tapınma, The Lady with an Ermine, Bacchus, Vitruvius Adamı, Embriyo Çalışması, Kafatası Çalışması, Kadın Anatomisi, Koldaki kasların hareketini gösteren anatomik çalışması, Tatar Yayı, Helikopter, Tank ve Uçan Makine tasarıları.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz