Lale Orta

0

Lale Orta Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı’dır. Futbol dünyasının merak ettiği başarılı isim hakkında merak edilenler. Kısaca futbol ve hakemlik kariyeri, biyografi ve hayatı.

Lale Orta Kimdir?

Lale Orta eski hakem, MHK Merkez Hakem Kurulu Başkanı. Ülkemizin ilk kadın futbol hakemi ve kadın antrenörü’dür. 20 sene erkek liglerinde futbol hakemliği yapan Orta, amatör ve profesyonel olmak üzere 1500’den fazla maçı yönetmiştir.

2000 senesinde Doktora tezini tamamlamış, Türkiye’nin ilk kadın futbol doktoru ünvanını alan isim olmuştur.

Dünyadaki FIFA kokartlı ilk kadın hakemlerden olan Orta, Uluslararası 60 futbol müsabakasını yönetmiştir.

Futbol dünyasının yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine yaptığı çalışmalar ile de dikkat çekmiştir. Ailesi 10 yaşında onu spora yönlendirmiştir.

İstanbul Vefa Spor Kulübü’nde bir süre Basketbol oynamış, ardından Türkiye’nin ilk kadın futbol takımı Dostlukspor Kız Futbol Kulübü’nde futbola başlamıştır. 1976 ve 1989 yılları arasında Dostlukspor’da futbol oynamış ve takımın kaleciliğini, kaptanlığını üstlenmiştir.

Lale Orta Nereli?

Lale Orta Gümüşhane’lidir. Aslen baba tarafından Gümüşhane İli, Haşere Köyü nüfusuna kayıtlıdır.
Lale Orta2

Lale Orta Kaç Yaşında?

Lale Orta 63 yaşındadır. Doğum tarihi 1960.

Lale Orta Eğitimi, Kariyeri

Lale Orta Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü mezunudur. 1985 senesinde antrenörlük kurslarına gitmiş, kursu 1.likle bitirmiş ve Türkiye’nin ilk kadın futbol antrenörü olmuştur.

Ayrıca antrenörlüğün yanı sıra futbol hakemliği için de eğitim alan Orta, daha sonra erkekler futbol liginde maç yönetmeye başlamıştır.

İlk karşılaşmasına ise Eyüp Stadında çıkmıştır.

1. 2. ve 3. lig’ler de maçlar yöneten Orta, 1. Lig’de yardımcı hakem olarak ilk karşılaşmasını 20 Mayıs 1990 tarihinde Galatasaray – Sarıyer maçı ile gerçekleştirmiştir. İlk süper lig karşılaşması ise 1999 senesinde karşılaşan Sakaryaspor – Ankaragücüspor takımları arasında oynanan mücadele olmuştur.

Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu’nun, spor yönetimi yüksek lisans programında eğitimine devam etmiştir. 1993 senesinde Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır.

1995 senesinde, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) tarafından 27 ülkeden seçilen 54 kadın hakem arasına giren Orta, dünyadaki ilk FIFA kokartlı kadın hakemlerden biri olmuştur. Kariyeri boyunca Uluslararası toplam 60 karşılaşmada düdük çalmıştır.

2000 senesinde, Dünyada ve Türkiye’de Futbol Organizasyonları üzerine Analitik Bir Yaklaşım başlıklı tezi ile doktor unvanı almıştır. Ülkemizde futbol hakkında doktora tezi yazan ilk akademisyen kadın olmuştur.

Akademik kariyerine 1998 ve 2003 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi, 2003 ve 2009 yılları arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü öğretim üyesi olarak devam etmiştir.

2009 senesinde Okan Üniversitesi’nde Spor Bilimleri Bölümü başkanlığını üstlenen Lale Orta, 2020 yılında profesör unvanını almıştır.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK)’nde, Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği’nde, TFF Merkez Hakem Kurulu’nda çeşitli görevler yaptı. UEFA’da Delege ve Hakem Gözlemciliği (2006-2009) ile UEFA Hakem Eğitimciliği (2006-2007) yapmıştır.

2003 senesinde, UEFA tarafından Avrupa kıtasındaki en iyi 17 hakemden biri seçilmiştir.

21 Mayıs 2005 tarihinde Almanya (Djugarden) ve İsveç (Alvsjö) takımları arasında oynanan UEFA Kupası Kadınlar Final karşılaşmasında düdük çalmıştır.

Başarılı bir kariyere sahip olan Orta’nın ismi İstanbul Küçükçekmece Stadı’nda hakem odasına verilmiştir.

2015 yılında 20 yıllık futbol kariyeri sonrasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili aday adayı olduğunu açıklamıştır.

2023 yılının Ocak ayından bu yana Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Daha önce Sabri Çelik, Ferhat Gündoğdu, Zekeriya Alp, Serdar Tatlı ve Yusuf Namoğlu da MHK Başkanı olarak görev yapmış isimlerdendir.

Kendisi hakkında son dönemde, spor yorumcularını tehdit ettiği ve Süper Lig’in yayıncı kuruluşuna müdahale ettiğine dair iddialar yapılmış, ancak konu ile ile ilgili bir açıklama yaparak böyle bir şeyin söz konusu olmadığını dile getirmiştir.

Evlimi? Eşi Kim?

Sinema ve dizi oyuncusu Ahmet Orta ile evlidir.
Lale Orta1

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz