Lale Oraloğlu

Lale Oraloğlu Sihirli Annem Merzuka karakteri ile uzun süre kamera karşısında yer almıştır. Rol aldığı birbirinden başarılı sinema ve dizilerin yanı sıra tiyatro sahnesinde de uzun süre yer almıştır. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Alev Oraloğlu Kimdir? Nereli?

1924 yılında İzmir’de doğmuş, henüz bebek iken ailesi ile birlikte İstanbul’a taşınmıştır. Kızıda kendisi gibi oyuncu olan Alev Oraloğlu’dur.

İstanbul’da Nişantaşı Ortaokulu, Özel Notre Dame de Sion Fransız lisesi, Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi ve Alman Lisesi’nde eğitim görmüştür. Henüz 7 yaşında piyano çalmaya başlamış konservatuvarda da şan ve piyano eğitimi almıştır. Lise döneminde iken 400 mt yüzme şampiyonluğu ve Türkiye Gülle Atma 2. liği gibi sporda da bir çok başarı elde etmiştir. Ayrıca Galatasaray Kız Kürek Takımı kaptanlığı yapan Lale Oraloğlu 1951 ve 1957 yılları arasında İstanbul ve Türkiye Kürek Şampiyonluğu yaşamıştır.

1 sene Hukuk Fakültesi’nde eğitim görmüş daha sonra Muhsin Ertuğrul tarafından fark etilmiş ve 1951 senesinde Küçük Sahne’de Yarış isimli oyun ile profesyonel olarak çalışmaya başlamıştır. Yine aynı seneler arasında Gazetecilik de yapan Lale Oraloğlu Galatasaray Spor Dergisi, İstanbul Ekspres ve Yeni Sabah Gazeteleri bünyesinde çalışmıştır. 1957 senesinde ise Cannes ve Venedik film festivallerinde gazeteci olarak dahil olmuştur.

Oyunculuk kariyeri boyunca 35 sinema filminde rol almıştır. Kamera önünden sonra kamera arkasında senarist ve yapımcı olarak görev yapmıştır. Türkiye’nin ilk kadın yönetmenlerinden birisi olan Lale Oraloğlu 1960 senesinde Oraloğlu Tiyatrosu’nu kurmuş 1987 senesinde kapatmıştır. Ancak hiç bir zaman tiyatro’dan kopmamış ciddi borçlar yüklenmiş tiyatro onuru adına açlık grevleri yapmış hatta hapis yatmıştır. Bir dönem Konya Selçuk Üniversitesi’nde açılmış olan Konservatuvar’da öğretmenlik de yapmıştır.

Lale Oraloğlu’nun Evlilikleri:

Hayatı boyunca 3 evlilik gerçekleştiren usta oyuncunun ilk eşi gazeteci Ali Oraloğlu’dur. Bu evliliğinden 21 Haziran 1954 doğumlu Alev isminde bir kızı vardır. İkinci evliliğini Gürdal Onur ile yapmıştır.

Lale Oraloğlu Kaç Yaşında Öldü? Neden Öldü?

15 Ocak 2007 tarihinde geçirdiği beyin kanaması sonucu 82 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz