Kutlu Payaslı

0

Kutlu Payaslı 1936 yılında dünyaya gelmiştir. Babası İstiklal Savaşı Gazisi Ziraat Bankası memuru Yümni Bey, annesi ise Adalet Hanım’dır. 4 erkek kardeşten 3.sü olarak Amasya’da dünyaya gelmiştir.

İlköğretim ve Ortaokul eğitimini memleketi Amasya’da tamamlamış ardından lise eğitimini İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde tamamlamış 1955 yılında İstanbul Belediyesi Türk Müziği Konservatuvarı sınavına katılmıştır.

Kutlu Payaslı’nın ilk bestesi Bu Şarkı Senindir Dinle Sevgili’dir. İlk solo çalışması ise Ankara Radyosunda 1958 yılında gerçekleşmiştir. 1963 yılında Koro Şefi olarak görev almaya başlamış yurtiçi ve yurt dışında bir çok şehirde solist olarak konserler vermiştir.

1971 yılında İstanbul Ekspres Gazetesi tarafından yılın erkek sanatçısı seçilmiştir. 1977’de Milliyet tarafından düzenlenen yarışmada ise Gönül İsterdiki Böyle Bitmesin ve Sen Nisansın Daha Ben Sarı Eylül şarkıları ile en iyi besteci ödülünün sahibi olmuştur.

Kutlu Payaslı 1961 yılında Ankara Radyosu Prodüktörü olarak görev yapan Tuncay Gümüşoluk ile evlenmiş bu evliliğinden bir kızı birde oğlu olmuştur.

2015 yılında sanat yaşamının 60. yılında kendisi adına, “Sanata Adanmış Bir Ömür” isimli kitap yazılmıştır.

İlginizi Çekebilir :   Petek Dinçöz

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz