Kemal Derviş

Kemal Derviş Eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı. Hakkında merak edilen tüm detaylar! Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Kemal Derviş Kimdir?

Kemal Derviş ekonomist, politikacı, siyasetçi, iktisatçı, Eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı.

Kemal Derviş Nereli?

Kemal Derviş, aslen İstanbul’un eski ve asil ailelerinden birine mensuptur: 18. yüzyıl sadrazamlarından Halil Hamid Paşa’nın soyundan gelmektedir.

Tarih araştırmacısı, gazeteci ve yazar Murat Bardakçı, Kemal Derviş’in kökeni ve aslen nereli olduğu ile ilgili yaptığı araştırmalar sonucunda şu bilgileri aktarmıştır.

“Babası Rıza Derviş, Sadrazam Halil Hamid Paşa’nın torunu olan ve 1907 senesinde ölen Yozgat kumandanı Mirliva yani Tuğgeneral Derviş Paşa’nın oğlunun oğludur. Dolayısı ile 1782 Aralık ayının son günü ekonomik reformlar yapması, çökmüş olan idareyi canlandırması ve imparatorluğa hayat vermesi için büyük ümitlerle devletin başına getirilen ama 2 sene sonra cellada teslim edilip kellesi kestirilen Sadrazam Halil Hamid Paşa, Kemal Derviş’in 6. göbekten dedesi olur.”

1949 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Kemal Derviş siyasi kimliğinin yanı sıra ekonomist ve iktisatçıdır. Annesi Alman asıllı Gerti Jeathke, Alman Büyükelçiliğinde görev yapmıştır. Babası Rıza Derviş ise Türk asıllıdır. Zeynep isminde bir kız kardeşi olan Kemal Derviş’in çocukluk seneleri Büyükada’da geçmiştir. İlköğretimin ardından Ortaokul eğitimini Paris ve Cenevre’de tamamlamıştır.
kemal dervis1 jpg

Kemal Derviş Eğitim Hayatı

Kemal Derviş Lisans ve Lisansüstü eğitimini 1969 senesinde London School of Economics and Political Science üniversitesinde tamamlamış, Amerika Princeton Üniversitesinde Doktora yapmıştır.

Ana dili Almanca’dır. Ayrıca Londra’da İngilizce, Paris’te ise Fransızca öğrenmiştir. Üniversitenin ardından Türkiye’ye dönmüş Hacettepe ve ODTÜ İktisat Bölümünde eğitim vermiştir.

1973 ve 1976 yılları arasında Başbakan Bülent Ecevit’in ekonomi ve uluslararası ilişkiler danışmanlığı görevini üstlenmiştir. 1978’de Dünya Bankasının araştırma bölümünde çalışmış 1986 senesinde Global Endüstri Bölümü Daire Başkanlığına ardından Avrupa Ortadoğu ve Kuzey Afrika Ekonomi Uzmanları Başkanlığı görevine atanmıştır.

Kemal Derviş Siyaset Hayatı

Kemal Derviş 2001 yılında Bülent Ecevit tarafından Türkiye’ye davet edilmiş ve 2002 yılının Ağustos ayına kadar Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı yapmıştır. Bir süre YTP ve CHP arasında solda birlik çalışmalarını sürdürmüş, DSP’yide dahil etmek istemiş ancak başarılı olamamış ve CHP’ye katılmıştır. 2002 yılında ise CHP’den 1. Bölge Milletvekili adayı olarak mecliste yer almıştır.

Evlilikleri:

İlk evliliğini 1968 yılında Amerika’da tiyatro sanatçısı Turgut Boralı’nın kızı Neslihan Boralı ile gerçekleştirmiş ancak evliliği 6 yıl sonra son bulmuştur. Bu evliliğinden 1971 doğumlu Erdal ve 1974 doğumlu Erol isimlerinde iki oğlu vardır. İkinci evliliğini ise aslen Polonya’lı, Amerikan vatandaşı Catherina ile 1997 yılında gerçekleştirmiştir.

Uzun süre Sabancı Üniversitesi Danışma Kurulu Üyeliği görevini sürdürmüştür. General Equilibrium Models for Development Policy, For a Better Globalism ve Recovery from the Crisis and Contemporary Social Democracy isimli kitapları mevcuttur.

Kemal Derviş Neden Öldü?

Kemal Derviş uzun süre Parkinson tedavisi gördüğü belirtiliyor. 8 Mayıs 2023 tarihinde 74 yaşında hayata gözlerini yummuştur.
kemal dervis3 jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz