Kazım Gökhan Elgin

Kazım Gökhan Elgin katıldığı canlı yayın programlar sonrası ekran severlerin merak ettiği isimler arasında yer almıştır. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Kazım Gökhan Elgin Kimdir?

Kazım Gökhan Elgin İnşaat Mühendisi, ODTÜ / İPKB Direktörü, ELFED Genel Başkanı, İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi Kurucu Direktör ve Permatürk Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi.

Elazığ Anadolu Lisesi ardından Malatya Fen Lisesi’ni tamamlamıştır.

1998 senesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. İşletme yönetimi alanında Gazi üniversitesinde yüksek lisans çalışmasını tamamlayan Elgin, mezuniyetin ardından 1998 senesinden bu yana uzun yıllardır afet sektörünün farklı alanlarında görev almaktadır. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsünde İşletme doktorası çalışmalarına devam etmektedir.

İlk olarak Sağlık Bakanlığı’nın 57 hastanesinin depreme karşı güçlendirilmesi projelerini hazırlayan bir mühendislik firmasında işe başlamıştır. Akabinde Marmara Depremi Rehabilitasyon Projelerini yürüten Başbakanlık Proje Uygulama Biriminde koordinatör olarak görev almıştır. Türkiye’nin en yüksek deprem riski olan İstanbul’un olası bir depreme daha hazırlıklı ve daha dirençli olması için İSMEP projesinin hazırlanması ve finansman temin edilmesi konularında aktif rol üstlenmiştir.

1998 ve 2000 yılları arasında yabancı bir şirkette Dünya Bankası tarafından finanse edilen bir projede inşaat mühendisi olarak görev almıştır.
Kazim Gokhan Elgin2

Kazım Gökhan Elgin Nereli?

Kazım Gökhan Elgin Elazığ’lıdır. Aslen 1975 senesinde Elazığ’da dünyaya gelmiştir.

2006 senesinde İSMEP projesinin faaliyete geçmesi ile İstanbul Valiliği altındaki Proje Koordinasyon Birimi’ne (İPKB) Kurucu Direktör olarak atanan isim olmuştur. 2006’dan günümüze 2,4 milyar Avroluk dış kaynak kullanarak, 1321 okulun yer aldığı yaklaşık 1554 kamu binasının güçlendirilmesi ya da yıkıp yeniden inşa edilerek depreme hazırlıklı hale getirilmesinde üst düzey yönetici olarak görev yapmaktadır.

Genellikle Uluslararası organizasyonlara konuşmacı olarak katılan Elgin’in, CNN, New York Times gibi medya organizasyonlarında ve 12 Nisan 2012 de Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yaptığı bir konuşması bulunmaktadır.

Evli ve iki çocuk babasıdır. Çok iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

TVNET Televizyonunda sunuculuğunu Nurdan Ebru Erdoğan’ın yaptığı “Son Durum” ve NTV Seda Öğretir‘in sunduğu Ana Haber Bülteni dahil bir çok canlı yayın programına katılmıştır. Turcomoney dergisi tarafından düzenlenen “Türkiye’ye ve Dünya’ya Değer Katanlar” Ödül töreninde Yılın Bürokratı ödülüne layık görülmüştür.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz