Karl Landsteiner

0

Karl Landsteiner hayatı ve bilimsel araştırmaları ile dünyada en fazla merak edilen isimler arasında yer almaktadır. Peki kimdir? ne zaman nerede doğdu? kaç yaşında ve neden öldü? kısaca hayatı.

Karl Landsteiner kimdir? doğum tarihi, doğum yeri, bilimsel çalışmaları;

14 Haziran 1868 tarihinde Avusturya, Viyana’da dünyaya gelen Karl Landsteiner, patolog ve immünolog olarak dünyaya ismini duyurmuştur. İkizler burcudur.


Günümüzde gerçekleştirilen kan naklinin tıpta basit bir işlem haline gelmesini sağlayan ABO Kan Grupları Sistemini geliştiren isim olmuştur. Başlıca Kan Gruplarını bulan Karl Landsteiner, bu tarihi araştırması ve başarısı neticesinde 1930 Nobel Fizyoloji diğer bir deyim ile Tıp Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. Ödülünü ölümünden 13 sene önce almıştır.

Karl Landsteiner çalışma hayatı, bilimsel araştırma ve buluşu;

30 yaşında iken 1898 yılında Viyana Patoloji Enstitüsünde araştırmacı olarak çalışmalara başlamıştır. Enstitü’de insanlardaki kanın yapısındaki farklılıkları keşfetmiş ve uygun olmayan kan nakillerinin ne kadar tehlikeli olduğunu ortaya koymuştur. 1901 yılında alyuvarlar’da hücre zarının dış katmanına bağlanan antijenlerin türüne göre insanda en az üç kan grubu olduğunu belirtmiştir. Bu kan gruplarını A, B ve O olarak adlandırmıştır. 1 sene sonra A ve B antijenlerin ikisini birden taşıyan ve AB antikorları içermeyen AB Grubu bulunmuştur. 1908 yılına kadar enstitüde çalışmalarını devam ettirmiştir.

1927 yılında M ile N gruplarını, 1940 yılında ise ilk defa maymun türünün ismini taşıyan Rhesus (Rh) faktörünü saptamıştır.

Yapmış olduğu bu tarihi araştırmalar ve buluşlar günümüzde adli tıbbın gelişmesine büyük katkılar sağlamıştır. Tüm dünyada yaşanan taraflar arasında yaşanan, cinayet ve babalık gibi davalarda kan örnekleri birer kanıt olarak kullanılmaktadır. Kan gruplarının belirli genler aracılığı ile kuşaktan kuşağa aktarıldığının kanıtlanmış olması, kalıtım ve antropoloji araştırmaları için de etkili bir yöntem sağlamıştır.


Ünlü bilim adamı, 1909 yılından 1919 yılına kadar doğup büyüdüğü Viyana’da, Viyana Üniversitesi bünyesinde patoloji dersleri vermiştir. Daha sonra aynı dersleri 1922 yılından 1943 yılına kadar Amerika, New York’ta bulunan Rockefeller Tıp Araştırmaları Enstitüsü’nde vermiştir.

Karl Landsteiner’in başlıca yapıtı ise bağışıklık kimyasının kurulmasına katkı niteliğindeki The Specificity of Serological Reactions’dır. (1936; Serolojik Tepkimelerin Özgünlüğü)

1916 yılında Leopoldine Helene Wlasto ile evlenmiş, evliliği yaşamının sonuna kadar sürmüştür. Bu evliliğinden Ernst Karl isminde bir oğlu olmuştur.

26 Haziran 1943 tarihinde Kalp krizi sonucu Amerika, New York’ta yaşamını yitirmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz