Karel Valansi

Karel Valansi yazar ve akademik kariyerini devam ettirmektedir. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Karel Valansi Kimdir? Nereli?

Karel Valansi, bir röportajda Hem Yahudiyim, hem de kadınım. Üstelik ‘elimin hamuruyla’ fikir belirtiyorum siyaset, kadın veya LGBT hakları hakkında! açıklamasında bulunmuştur. 2 Aralık doğumlu, yay burcudur. Ancak doğum tarihi ve doğum yeri bilgisine henüz ulaşılamamıştır.

Şalom Gazetesi ve T24’te Orta Doğu ve dış politika konularında analizler yapan gazeteci ve köşe yazarı’dır. Aynı zamanda İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesidir. Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde doktora çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye-İsrail ilişkileri üzerine yüksek lisans tezini aynı üniversitede tamamlamıştır.
Karel Valansi3
Notre Dame de Sion Fransız Lisesi mezunu’dur. Ardından Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından, Uluslararası bir denetim firmasında işe başlamıştır. Daha sonra, aile şirketinde ithalat-ihracat ile ilgilenmiş, şirkette çalışmaya devam ederken Politik konular üzerine Şalom gazetesi için çeviriler yapmaya başlamıştır. Orta Doğu ağırlıklı konular üzerine. Politikaya ise ilgisi bu şekilde başlamıştır. 2. oğlu doğduktan sonra işten ayrılmış ve tamamen okumaya, araştırmaya ve yazmaya adamıştır kendisini. Önce Uluslararası İlişkiler bölümünde master ardından doktorasını tamamlamıştır.

İlk kitabı, 2018 yılının Şubat ayında, Hamilton Books tarafından yayınlanmıştır. Ayrıca “The Crescent Moon and The Magen David, Turkish-Israeli Relations Through the Lens of the Turkish Public”. İstanbul ve Türk Yahudileri konusunda 3 ayrı kitaba katkıda bulunmuştur. En Huzurlu An isimli öyküsü ile, 2017 senesinde 10. Altındağ öykü yarışmasında 1.liği bulunmaktadır.

Günümüzde Akademik kariyerinin yanı sıra köşe yazarı ve çeşitli tv ve radyo programlarına, Orta Doğu ve dış politika konusunda yorumcu olarak katılmaktadır.

Şalom gazetesinde dış haberler editörü olarak ta yazmaya devam eden Karel Valansi, ayrıca T24 köşe yazarıdır.

Karel Valansi Evlimi? Eşi Kim?

Üniversite döneminde tanıştığı sınıf arkadaşı Viko ile evlidir. Bu evliliğinden iki oğlu vardır.

İyi bir edebiyat okuru olduğunu belirten Valansi, Mario Levi ile Yaratıcı Yazarlık atölyesine de katılmıştır. Zaman zaman kendisi için öyküler kaleme aldığını belirtmiştir.

http://www.karelvalansi.com adlı web sitesinde kaleme aldığı yazıları takip edebilirsiniz.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz