Kadir Mısıroğlu

Kadir Mısıroğlu hakkında merak edilen aslen nereli? kaç yaşında ve neden öldü? sorularının cevapları. Kısaca biyografi ve hayatı.

1933 yılında dünyaya gelen Kadir Mısıroğlu Yazar, tarih araştırmacısı, yazar, şair, hukukçu ve eski gazetecidir. İlköğretim ve Ortaöğretimini Akçaabat’ta tamamlamış 1954 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim görmüştür.

Sebil Yayınevi Kurucusu sahibi ve Osmanlılar İlim ve İrfan Vakfı’nın mütevelli heyeti başkanı’dır. Cumartesi Sohbetleri adlı program ile bu vakıfta konuşmalarını sürdürmüştür. Kadir Mısıroğlu aslen Trabzon Akçaabat’lıdır ve Akçaabat doğumludur. 1961 yılında Hukuk Fakültesinde okuduğu dönemde tanıştığı Aynur Mısıroğlu ile evlenmiştir.

2019 yılının Mayıs ayında bir süredir tedavi gördüğü İstanbul Acıbadem Altunizade Hastanesinde 86 yaşında iken çoklu organ yetmezliği sonucu yaşamını yitirmiştir. Cenaze namazı 06 Mayıs 2019 tarihinde Büyük Çamlıca Camiinde kılınmıştır. Vefatının ardından Vakfın Üsküdar’daki Nasuh Mehmet Efendi Camisi’nin haziresine defnedilmiştir.

Kadir Mısıroğlu kitapları;

Amerika’da Zenci Müslümanlık Hareketi. Âşıklar Ölmez!., Barbaros Hayreddin Paşa (Tarihi Roman), Doğru Türkçe Rehberi yahud Bin Uydurma Kelimeyi Boykot, Bir Mazlûm Pâdişah: Sultan Abdülaziz, Bir Mazlûm Padişah: Sultan Abdülhamid, Bir Mazlûm Padişah: Sultan Vahideddin. Cem Sultan’ın Papağanı (Tarihi Roman), Cemre (Şiirler), Düzmece Mustafa (Tarihi Roman), Filistin Dramı’nın Düşündürdükleri, Geçmiş Günü Elerken C-I, Geçmiş Günü Elerken C-II, Geçmişi ve Geleceği ile Hilâfet, Gurbet İçinde Gurbet, Hayat Felsefesi Yâhud Yaşamak Sanatı, Hicret: Aziz vatandan ayrılışın hikâyesi, İslam Dünya Görüşü, İslâm Yazısına Dair, İslâmcı Gençliğin El Kitabı, İthaflı Fıkralar.


Kanlı Düğün (Tarihi Roman), Kavuklu İhtilâlci: Şeyh Bedreddin (Tarihi Roman), Kırık Kılıç (Tarihi Roman), Kurtuluş Savaşında Sarıklı Mücâhidler, Lozan Zafer mi, Hezimet mi? C-I, Macar İhtilâli, Makbul ve Maktul İbrahim Paşa (Tarihî Roman), Malkoçoğlu Kardeşler (Tarihî Roman), Mimar Koca Sinan (Tarihî Roman), Moskof Mezâlimi, Muhtasar İslam Tarihi, Musul Mes’elesi ve Irak Türkleri, Osmanoğulları’nın Dramı – 50 Gurbet Yılı, Of Lala (Masal), Osmanlı Tarihi, Perili Köşk (Masal), Piri Reis, Sokullu Mehmed Paşa, Tarihten Günümüze Ermeni Meselesi ve Zulümler, Tarihten Günümüze Tahrif Hareketleri, Trabzon Meb’usu Şehid-i Muazzez Ali Şükrü Bey, Uzunca Sevindik, Üç Hilâfetçi Şahsiyet, Üstad Necip Fâzıl’a Dâir, Veli Bayezid’in Bedduası, Yunan Mezâlimi – Türk’ün Siyah Kitabı, Zağanos Paşa, Zoraki Âsi – Şehzâde Bâyezid, Altı Oku İslâmî İmanın Altı Şartı Yerine Konulmak Üzere İcad Edilmiş Olan: CHP’nin Günah Galerisinden Sayfalar, Asrın İhâneti: Paralel Yapı veya F. Gülen’in Günah Galerisinden Sayfalar, Özlü Sözler “Akıllı Adamlar İçin”, Kırk Bir Görgü Şahidinden Naklen Benden Tarihe Haberler.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz