Jeremy Rıfkın

0

Jeremy Rıfkın Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun Başdanışmanı. Hakkında kısa süre içinde bir çok sorunun cevabı merak konusu olmuştur. Kısac kariyeri, eğitimi, biyografi ve hayatı.

Jeremy Rıfkın Kimdir?

Jeremy Rıfkın ekonomik ve sosyal kuramcı, yazar, konuşmacı, siyasi danışman, sosyal teorisyen ve çevre aktivisti. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı olarak Türkiye’de gündem olan jeremy Rifkin Başdanışman olduktan sonra şu açıklamalar da bulunmuştur. “Türkiye iki kıta arasında bir köprü ve harekete geçirici bir lider aslında. Bu liderliği yapıp havzasındaki diğer ülkeleri harekete geçirebilirse hem üçüncü sanayi devrimine geçer, hem Avrupa Birliği’ne yakınlaşır.”

Günümüze kadar Bilimsel ve teknolojik değişikliklerin ekonomi, iş gücü, toplum ve çevre üzerindeki etkisi hakkında 22 kitap kaleme almıştır. Eserleri dünya genelinde 35 dile çevrilmiştir.

Genellikle kaleme aldığı yazılarda ilerleme çağı sonrası dayanıklılık çağına geçilmesi yönünde ve yeşil enerjinin önemi ile ilgili bilgiler aktarıyor.

Jeremy Rıfkın Eğitim Hayatı

Wharton School of the University of Pennsylvania (1967)
Morgan Park High School (1963), Tufts Üniversitesi

Aldığı ödüller: Corine Literature Prize for Economics Book
jeremy rifkin1
Kariyeri boyunca Avrupa Birliği ve Çin hükümetlerinin yanı sıra eski Almanya Başbakanı Angela Merkel’e “Üçüncü Sanayi Devrimi”nin uygulanması konusunda danışmanlık yapmıştır.

Günümüzde dünyanın önde gelen yenilenebilir enerji şirketleri, elektrik iletim şirketleri, inşaat şirketleri, mimarlık firmaları, bilişim ve elektronik şirketleri ile taşımacılık ve lojistik şirketlerinden oluşan “TIR Consulting” isimli danışmanlık şirketinin başkanlığını yürütmektedir.

Oluşturduğu bir küresel ekonomik kalkınma ekibi bulunuyor. Bu ekibi ile Collaborative Commons ve Third Industrial Revolution (Üçüncü Sanayi Devrimi) için IoT (Nesnelerin İnterneti / fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağı) altyapısını geliştirmek için şehirler, bölgeler ve ulusal hükümetlerle birlikte çalışmaktadır.

Jeremy Rifkin Amerika’nın Maryland eyaletine bağlı Bethesda kenti merkezli Ekonomik Eğilimler Vakfı’nın (FOET) kurucu başkanıdır. 10 yılı aşkın bir süredir Avrupa Birliği’ne ekonomi, iklim değişikliği ve enerji güvenliği alanlarında danışmanlık hizmeti vermektedir. Ayrıca AB Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve birçok AB ve Asya ülkesinin devlet başkanına danışmanlık yapmaktadır.

Jeremy Rıfkın Nereli?

Jeremy Rıfkın aslen Amerika asıllıdır. Denver, Colorado’da dünyaya gelmiştir.

Jeremy Rıfkın Kaç Yaşında?

Jeremy Rıfkın 79 yaşındadır. Doğum tarihi 26 Ocak 1945, burcu ise kova’dır.

1995 senesinden beri Pennsylvania Üniversitesi Wharton School Yönetici Eğitim Programı’nda kürsüsü bulunmaktadır. Okul, CEO’lar ile üst düzey yöneticilere ticari faaliyetlerini sürdürülebilir ekonomilere dönüştürme konusunda eğitimleri vermeye devam etmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz