Javier Pena

1957 yılında Amerika’nın Teksas Eyaleti’nde dünyaya gelen Javier Pena Amerikan hükümeti adına çalışan DEA ajanı’dır.

1977 yılında Teksas’ta Webb Country Şerif Ofisi’nde Şerif Yardımcısı olarak çalışmıştır. 1984 senesinde DEA ekibine dahil olmuş ve Kolombiya Bogota kenti’ne yerleşerek araştırmalarını ve çalışmalarını orada gerçekleştirmiştir. Orada İnsan ticaretine katılmış ve kendisini kaçakçı olarak tanıtmıştır. Teksas Kingsville’de büyümüş ve Texas Üniversitesi Sosyoloji ve Psikoloji Bölümü’nden mezun olmuştur.

Özellikle Kolombiyanın en ünlü uyuşturucu patronu, Medellin Cartel’i ve baronu olan Pablo Escobar’ın yakalanması için görevlendirildiğinde gerçekleştirdiği çalışmaları ile ün yapmıştır. 1993 yılında Kolombiya Güvenlik Güçleri ile birlikte ortak çalışma sonucu Escobar’ın yeri tesbit edilmiş ve çatışmada Pablo Escobar 2 Aralık 1993 yılında 44 yaşında iken öldürülmüştür.

20 yıl boyuncu Özel Ajan olarak DEA bünyesinde çalışmış ve emekli olmuştur.

2015 yılında ismi sıkça medyada gündeme gelen Javier Pena Amerika’da hazırlanan aksiyon ve suç draması özelliğinde hazırlanan Narcos dizisi ile hatırlanmıştır. Narcos dizisinde Javier Pena’nın hayatını Game of Thrones dizisinden tanıdığımız Şili’li oyuncu Pedro Pascal canlandırmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz