Janbi Ceylan

Janbi Ceylan hakkında merak edilen soruların cevapları. Aslen nereli? doğum yeri, eğitimi, kariyeri, çalışmaları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

İstanbul’da dünyaya gelmiştir, ancak doğum tarihi ve yaşı ile ilgili henüz bilgiye ulaşılamamıştır. At eğitmeni, akrobat aynı zamanda oyuncu olarak dikkatleri üzerine çekmiştir. Aslen Kafkasya kökenli Çerkes bir aileye mensup olan Janbi Ceylan, Türkiye’de doğmuş ancak Rusya’nın Kafkasya Bölgesi’nde yetişmiştir.

Lise ve konservatuvar eğitimini Rusya’da tamamlamış, küçük yaşlardan itibaren Kafkas halk danslarına ilgi duymaya başlamıştır. Rusya’da konservatuvarda dans eğitimi almış, mezun olduktan sonra bir süre dansçı olarak devlet memuru olarak çalışmıştır. Moskova’dan Ukrayna’ya bir çok yere turne için gitmiştir.

1994 senesinde Rusya’da devlet halk dansları bünyesine katılarak profesyonel bir mesleğe dönüştürmüş, 2001 senesinde ise Moskova’da bir sirkte gördüğü atlı akrobasi hayatının dönüm noktası olmuştur. 2002 yılından itibaren sirklerde çalışmaya başlamıştır. İlk olarak Rusya Devlet Sirki ardından Moskova Nikulin Sirki’nde atlı akrobat olarak çalışmış, 2005 senesinde tekrar Türkiye’ye dönüş yapmıştır. 2008 yılına kadar Night Of The Sultans Dans Topluluğu’nda dansçı olarak yer almıştır.

Janbi Ceylan oyunculuk kariyeri;

Ekran severler tarafından özellikle 2019 senesinde rol aldığı Diriliş Ertuğrul dizisinde Bamsı’ya işkence yapan Bizans Komutanı Teo karakteri ile tanımıştır. Dizinin ilerleyen bölümlerinde ise Bamsı tarafından öldürülmüş ve diziden ayrılmıştır.

Asıl oyunculuk sektörünün kamera arkasında büyük başarıların altına imzasını atmış, atmaya da devam etmektedir. Cem Yılmaz‘ın Yahşi Batı adlı sinema filminde oyunculara biniş eğitimi vermiş, at kareografileri hazırlamıştır. Fatih Sultan Mehmet filminde de yine aynı çalışmaların altına imzasını attı. Karaoğlan adlı sinema filminin başrol oyuncuları Volkan Keskin ve Hakan Karahan‘da iki ay boyunca Janbi Ceylan’dan binicilik eğitimi almışlardır.

Türkiye’de neredeyse atların da yer aldığı sinema ve diziler olduğunda akla ilk gelen isim olmaktadır. Tüm yapımcı ve yönetmenlerin durak noktası Janbi Ceylan’dır.

Küçük yaştan itibaren atlara büyük bir sevgi besleyen ünlü isim, hayatının her döneminde vaktinin çoğunluğunu atlara ayırmaktadır.

İstanbul’da ilk zamanlar kendi imkanları ile küçük atölyeler, gösteriler düzenlemiş asıl çıkışını film sektörüne giriş yaptığında gerçekleştirmiştir.

Tiyatro oyunları;

2012 – Antonius ile Kleopatra / Beden Çalışması / Sahne Dövüşü & Kondüsyon
2010 – Macbeth / Koreograf / Kılıç Koreografisi

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz