Jan Klod Kayuka

Jan Klod Kayuka son dönemde özellikle ünlü oyuncu, komedyen, sunucu Mehmet Ali Erbil‘i hayata döndürdüğü haberleri ile sıkça gündeme gelmiştir. Peki kimdir? kaç yaşında? aslen nereli? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Jan Klod Kayuka 1965 yılında aslen Hatay, Antakya’da dünyaya gelmiştir. İstanbul Tıp Fakültesi’nden 1988 yılında derece ile mezun olmuştur. Ardından İç Hastalıkları uzmanlığını tamamlamış ve Paris’te Cochin Hastanesi’nde çalışmalarına devam etmiştir. Nadir hastalıklar ve gastroenteroloji konularında çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Jan Klod Kayuka kariyeri, çalışma hayatı, buluşları;

Diplome Universitaire aldıktan sonra, 1998 senesinde Alman Hastanesi bünyesinde, Check-Up Ünitesi’ni kurmuş, iç hastalıkları uzmanlığı ile birlikte, 15 sene Check-Up Bölüm Direktörü olarak görev yapmıştır.

Dr. Jan Klod Kayuka tarafından oluşturulan ve hayata geçirilen ileri teknoloji radyolojik tetkiklerle de desteklenen check-up programı, dönemin en kapsamlı check-up programı olarak kabul edilmektedir. 2000’li senelerin başında, ileri tetkikler ile desteklenen bu check-up programını, kişiye özel check-up programları kapsamında uygulamaya ve hasta takibine başlamıştır. Yine aynı dönem içerisinde dünyada yayımlanmış 80 vakası olan Kaçış Sendromu hastalığını ülkemizde ilk teşhis eden doktor olarak bilinmektedir. Bu teşhisi ile günümüzde özellikle, teşhisi zor hastalıklar konusunda başvurulan, önde gelen doktorlardan birisi olmuştur.

Periyodik ve düzenli takiplerle, kişilerin ve ailelerin, genel sağlık profillerini oluşturmaya ve korumaya yönelik çalışmalara başlayan Jan Klod Kayuka günümüzde çalışmalarını ve araştırmalarını devam ettirmektedir.

Ülkemiz’de ve dünyanın önde gelen yayın organlarında pek çok kez makaleleri yayınlanmış ve insanları bilinçlendirmek adına bir çok televizyon programında uzman olarak yer almıştır.

Jan Klod Kayuka iyi derecede İngilizce, Arapça ve Fransızca bilmektedir. Türkiye dışında dünyanın bir çok ülkesinde hastaları bulunmakta ve onlara hizmet vermektedir. Günümüzde Milliyet Gazetesinde yazmakta ve bir çok soruya cevap vermektedir. Gıda Zehirlenmesi, Uyku Apnesi, beyazlama hastalığı, yüz felci, kıl kökü ve ter bezi iltihapları, alerji, kronik hastalıklar, unutkanlık, karaciğer yetmezliği ve siro, böbrek yetmezliği, herpes virüsü, zona, stres, depresyon ve sendrom gibi bir çok rahatsızlık üzerine Milliyet’te yazıları yer almaktadır.

Antakya doğumludur ancak baba tarafından aslen nereli olduğu bilgilerine ulaşılamamıştır. 2011 yılında Bodrum Türkbükü Maça Kızı’nda Şale Asyalı ile evlenmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz