İstemi Betil

0

İstemi Betil yani Laz Ziya olarak hafızalara kazınan usta oyuncu hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında ve neden öldü? hangi sinema filmlerinde rol aldı? Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Özellikle Kurtlar Vadisi dizisinde canlandırdığı Laz Ziya karakteri ile tanıdıkları İstemi Betil 1943 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Aslen Bulgaristan Deliorman Bölgesi göçmenlerinden Ermeni asıllıdır.

Bomba Ahmet, Dudaktan Silaha, Fedailer Mangası, Alın Yazısı, Tanrı Misafiri, Ölümle Sevişenler, Örümcek, Şeytan Tırnağı, Behçet Derler Adıma, Dönemeç, Cumhuriyet, Üvey Baba, Cinlerle Periler, Hırsız, Martılar Açken, Kurtlar Vadisi, Büyük Buluşma, Beşinci Boyut, Dilan Gelin, Dün Gece Bir Rüya Gördüm, Karagümrük Yanıyor, Meçhule Gidenler, Son Osmanlı Yandım Ali, yağmurdan Sonra, Dönüş, Koçero, Mahşer, Töre, Doludizgin Yıllar ve İpucu Kriminal gibi bir çok dizi ve sinema filminde rol almıştır. Oyunculuğunun yanı sıra sesi ilede bir çok karaktere hayat vermiştir. Seslendirdiği en önemli karakterlerden birisi Yüzüklerin Efendisi serisinde Gandalf’tır.

Asuman Hanım ile bir evlilik gerçekleştiren İstemi Betil’in bu evliliğinden Senem ve İrem isimlerinde iki kızı vardır. 2011 yılında Yalova Çiftlikköy’de 68 yaşında iken kalp krizi sonucu yaşamını yitirmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz