İştar Gözaydın

1959 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Prof. Dr. İştar Gözaydın Üsküdar Amerikan Kız Lisesi ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Aynı fakültede 1982 senesinde İdare Hukuku Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Koç burcudur.

1986 ve 1987 yılları arasında Fulbright Bursu ile Amerika’da lisansüstü çalışmalarını sürdüren İştar Gözaydın, Georgetown University International Law Institute’da hukuk sistemi üzerine sertifika programına devam etmiş, New York Üniversitesi’nde Yüksek Lisans, 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde ise Doktora derecesi, 1997’de Doçent, 2006 yılında ise profesör ünvanını almıştır.

Genellikle akademik çalışmalarını din ve devlet ilişkileri, Türkiye’nin dış politikasında dinin rolü, dinsel ayrımcılık ve hukuk, siyaset ilişkileri üzerine sürdürmüştür.

2015 yılında seçimler öncesinde Cumhurbaşkanı tarafından seçimlere gölge düşürüldüğü gerekçesi ile hükümete, parti, medya ve anayasal kurumlara çağrı yapan 76 akademisyenin içerisinde yer alan isimlerdendir.

Bir dönem Doğuş Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi dekanlığı yapmış, Gediz Üniversitesinde Sosyoloji Bölümü başkanlığı görevinde iken açığa alınmıştır.

İştar Gözaydın’nın yazmış olduğu bazı kitaplar, Laik Devlet: Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı, Diyanet: Türkiye Cumhuriyeti’nde Dinin Tanzimi Bir Toplumda Bir arada yaşamak için akılda tutulması gerekenlere dair el kitabı, ve Müslüman Toplum.

FETÖ / PDY soruşturması kapsamında tutuklanmış, daha sonra tahliyesine karar verildiği açıklanmıştır. İştar Gözaydın yazar İskender Savaşır ile evlidir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz