Iraz Yıldız

Iraz Yıldız hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Boyu, kilosu kaç? aslen nereli? Kaç yaşında? evli mi? eğitimi, müzik kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1997 yılında dünyaya gelen müzisyen, piyanist Iraz Yıldız aslen Hatay Antakya’da doğmuştur. Anne ve babası hekim olan Yıldız, henüz 5 yaşında iken gittiği ana okulunda müziği öğretmeni tarafından fark edilmiştir. Öğretmeni müzik kulağının çok iyi olduğunu söylemiş, ardından annesi piyano eğitimi almasını sağlamıştır. 7 yaşında iken babasının görevi nedeni ile Antalya’ya taşınmış, orada Antalya Devlet Konservatuvarı’na ve ilk öğretime aynı zamanda başlamıştır.

2006 senesinde daha henüz 9 yaşında iken 3 farklı ilde konser vermiştir. Yine aynı sene Antalya Devlet Konservatuvarı’nda Öğretim Görevlisi Yuriy Sayutkin’in sınıfına kabul görmüş ve çalışmalara başlamıştır.


2009 senesinde yurtdışında, Bulgaristan’da düzenlenmiş olan Genç Virtüözler Yarışması’nda mansiyon ödülünü alan isim olmuştur. Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi’nden mezun olmuştur.

Eğitimine Brüksel Royal Konservatuvarı’nda (Koninklijk Conservatorıum of Brussels) Prof. Boyan Vodenitcharov ile, günümüzde Codarts Rotterdam’da Bart van de Roer ile devam ettiği belirtilmekte. Piyano çalışmalarını ise Gülnara Aziz ile birlikte sürdürdüğü belirtilmektedir.

Çok genç yaşına rağmen günümüze kadar pek çok resital vermiş ve gelecek vaadeden en iyi piyanistler arasında gösterilmektedir. Bariton Atilla Gündoğdu’nun konuk sanatçı olarak katkı sağladığı, iki bölümden oluşan konseri, Schubert ağırlıklı olup özellikle Fazıl Say‘ ın jazz şeklinde yorumladığı Fazıl Say paganini variations sonrası dinleyenleri mest etmiştir.

Uluslararası Antalya Piyano Festivali Genç Yetenekler Konseri’nde çalmış, 2010 yılında “Fazıl Say ve Arkadaşları” projesi kapsamında bir çok konser vermiştir. 2017 yılının Eylül ayında, Maestro Howard Griffits ve Wien Radio Symphonieorchester eşliginde Fazıl Say’ın China Rhapsody adlı piyano ve orkestra eserin Viyana’ Sony Classical ile kaydetmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz