İpek Çeken

İpek Çeken 1993 yılında Ferhunde Hanımlar dizisinde canlandırdığı Nevzat karakteri ile ekran severler tarafından hatırlanan başarılı oyunculardandır. Peki kaç yaşında? aslen nereli? hangi dizilerde rol aldı? kısaca biyografi ve hayatı.

1966 yılında aslen Ankara’da dünyaya gelen İpek Çeken, TED Ankara Koleji’nde İlköğretim, Ortaokul ve Lise tahsilini tamamlamıştır. Ardından tiyatro eğitimi almıştır. Hacettepe Üniversitesi, Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan 1988 senesinde 1. ci olarak mezun olmuştur. Ayrıca İhsan Doğramacı Üstün Başarı Ödülünü almıştır.

Tiyatro ile birlikte müzik çalışmalarına ağırlık vermiş, TRT Çocuk Korosu ve TRT Gençlik Korosunda korist olarak yer almıştır. Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılığı döneminde 7 sene Ankara Devlet Tiyatrosu Müdür Yardımcısı ve Müdürlüğü gibi görevlerde bulunmuştur.

Geçmişten günümüze bir çok tiyatro oyununda sahne alan başarılı sanatçı tiyatro ile birlikte dizilerde rol almıştır. Televizyon ekranlarında eğitim programı, magazin programı gibi platformlarda sunuculuk yapmıştır.

2000 yılının Mart ve Nisan aylarında 6 hafta Amerika Birlesik Devletleri’nin Kültür Değişim Programı çerçevesinde Amerikan Hükümeti tarafından davet edilen isim olmuştur.

2000 yılında Bizim Evin Halleri dizisinde Sally karakterine can vermiştir. Ardından Teyzemin Nesi Var? (Saadet), Bizim Evin Halleri (Salise), Unutma Beni (Gülten), Keşanlı Ali Destanı dizisinde ise Zilli Zarife karakterini canlandırdı. En son 2019 yılında Speechless isimli kısa filmde rol almıştır.

Prof. Dr. Mehmet Zülküf Önal ile evli ve bu evliliğinden bir kızı vardır.

İpek Çeken Başarıları, ödülleri;

İHSAN DOĞRAMACI ÜSTÜN BAŞARI ÖDÜLÜ
(Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Birincisi)
“33 Varyasyon” Arman Talay Özel Sanat Ödülü
(En İyi Kadın Oyuncu)
“33 Varyasyon” 8. Direklerarası Seyirci Ödülleri
(En İyi Kadın Oyuncu)
“33 Varyasyon” Sadri Alışık 4. Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri
(En İyi Kadın Oyuncu) (İpek Çeken bu ödülü kabul etmemiştir.)
“33 Varyasyon” Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödülü
(En İyi Kadın Oyuncu) (İpek Çeken bu ödülü kabul etmemiştir.)

Katılımları;

• 2. Ankara Üniversitesi Tiyatro Festivali
• Türkçem Benim Ses Bayrağım Dil Bayramı Paneli
• TedX Youth@BLIS
• International Visitor Program of the United States Department of State
• Ankara Barosu
• Milli Eğitim Müdürlüğü.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz