İnci Hekimoğlu

0

İnci Hekimoğlu 2022 yılında yaşantısını sürdürdüğü İzmir’de evinde gözaltına alınmıştır. Peki neden gözaltına alındı? kimdir? kısaca gazetecilik kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

İnci Hekimoğlu Kimdir?

İnci Hekimoğlu senaryo yazarı, Kadın Hakları Savunucusu, gazeteci ve yazar. Vatan Yahut Susurluk: Siyasi Cinayetler isimli bir kitabı kaleme almıştır. Baki Koşar’ın anısına yayınlanmış olan Dicle’nin Gözyaşları isimli kitaba bir yazısı ile destek olmuştur.

“Vatan yahut susurluk”, 3 Kasım 1996’da Susurluk’taki kazayla açığa çıkan ilişkilerin Türkiye’deki gelişmelerde oynadığı rolleri ve işlenen cinayetleri teşhir eden bir çalışma. İnci Hekimoğlu, araştırmacı gazeteciliğin sunduğu imkanlar ve röportajlarla, devlet çeteleri tarihini yeniden yazmıştır.

Günümüzde gazeteci kimliğinin yanı sıra köşe yazarı olarak yazmaya devam etmektedir. Yazmış olduğu yazılar, demokratik.org, otekileringundemi.org ve artigercek.com gibi çeşitli web sitelerde yayınlanmaya devam ediyor.

2022 yılında gözaltına alındığı açıklanan İnci Hekimoğlu, haberlere göre, Diyarbakır’da 16 meslektaşının tutuklandığı saatlerde İzmir’de gözaltına alınmıştır. DİSK Basın-İş sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Sansür yasasının komisyondan geçtiği gün 16 gazetecinin sabaha karşı tutuklanmasından 2 saat sonra gazeteci İnci Hekimoğlu evinden gözaltına alındı” ifadelerine yer verildi. Paylaşımın devamında ise, “Gazetecilerin yeri adliyeler, cezaevleri değil; haber merkezleridir. Gözaltındaki, cezaevindeki tüm gazeteciler serbest bırakılsın!” notu düşülmüştür.

İnci Hekimoğlu resmi instagram hesabını @hekimoglu.inci kullanıcı ismi ile kullanmaktadır. Facebook hesabı @inci.hekimoglu , twitter hesabı ise @incihekimoglu ‘dur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz