İman Bedir

1966 yılında dünyaya gelen aktivist İman Bedir Suriye Haman doğumludur. Babası Hafız Esad’dır.

Uzun yıllar babasının Beşar Ezad tarafından zulüm gördüğünü belirten Bedir 1982’de 40 binin üzerinde sivilin katledildiği Hama katliamı döneminde İdlib’ten kaçmış ve Medine’ye yerleşmiştir. 10 sene Medine’de yaşamış ardından eşinin dayısının yanına İzmir’e yerleşerek yaşantısını Türkiye’de sürdürmüştür.

İzmir’de tesettür sorunu ile karşılaştığını belirten İman Bedir daha sonra İstanbul’a taşınmıştır. 1993 yılından bu yana Türkiye’de yaşamaktadır. Günümüzde bir çok televizyon programına katılarak Esad Rejiminin ülkesinde yaptığı katliamları gözyaşları ile anlatmakta ve dile getirmektedir.

2 abisinin 12 sene zindanda kaldığını ve işkence gördüğünü ve abilerinin bundan dolayı sakat kaldığını aktaran İman Bedir günümüzde İHH İnsani Yardım Vakfı’nda çalışmalarını sürdürmektedir.

1982 Hama katliamı mültecisi, 1995’te Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmuştur. Darbe gecesinde kendi eli ile yaptığı Türk bayrağını eline alarak havaalanına doğru yola çıkmış, havaalanına ulaşamayacağını anlayınca bayrağını bir grup gence vermiş, ertesi gün bayrağını Taksim meydanında görmüştür. O günden sonra uzun süre Taksim’de nöbet tutmuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz