İlyas Topsakal

İlyas Topsakal 2023 yılında Samsun MHP 1. Sıra Milletvekili Adayı olmuştur. Katıldığı televizyon programlarında yaptığı yorumlar ile merak edilen isim hakkında kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

İlyas Topsakal Kimdir?

İlyas Topsakal yazar, yorumcu, Akademisyen, Profesör, Rektör Yardımcısı. İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı’dır.

İlkokul ve Ortaokul tahsilini Samsun İmam Hatip Lisesi’nde tamamlamıştır. Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunudur. 1994 senesinde mezun olmuş aynı sene Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, İslam Tarihi ve Sanatları Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans eğitimine başlamıştır.

1995 senesinde Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi olarak çalışmalarda bulunmuştur.

1997 ve 2000 yılları arasında Yüksek Lisans tezi için bilgi ve deneyimin yanı sıra Türk lehçeleri ile Rus Dilini öğrenmek amacı ile Rusya ve Kazakistan’da Türk Dünyası Araştırmaları burslusu olarak bulunmuştur.

2000 senesinde, X-XII. Asırlarda İdil Bulgarları ve İslamiyet isimli tezi ile Yüksek Lisans çalışmasını tamamlamıştır. Aynı anabilim alında Doktora eğitimine başlamıştır. 2007’de İstanbul İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümünde Araştırma Görevlisi olmuştur.

2008 ve 2010 yılları arasında İngiltere Reading Üniversitesi Tarih Bölümünde Rus Misyoner İlminskiy ve Sistemi konusu ile Post doktorasını tamamlamıştır. Üniversiteden gelen talep üzerine 1 sene daha kalmış ve Yüksek Lisans ve Doktora’da seminerler vermiştir.

2011’de Türkiye’ye dönen Prof. Dr. İlyas Topsakal, o dönemde doçentliğe başvurmuş ve 2012’de Genel Türk Tarihi alanında Türkiye’de ilk olarak Sibirya tarihi üzerine yaptığı çalışmalarla doçentlik ünvanını almıştır. Rusya Bilimler Akademisi Sibirya Bölümünde ortak projeler yapmıştır. Çalışmalarını desteklemek için ilk defa İstanbul Üniveristesinde Sibirya Tarihi ve Kültürü derslerini başlatan isim olmuştur.

2017’de Profesör olan Topsakal, 2018 yılından itibaren, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Genel Türk Tarihi anabilim dalı başkanlığı görevini üstlenmiştir.
Ilyas Topsakal ozgecmisi

Verdiği Dersler

Lisans

Tarih mezuniyet semineri, Rusya Tarihi, Tarih Semineri, Dinler Tarihi.

Yüksek Lisans

Sovyetler Birliği Tarihi, Rusya Federasyonu ve Türkler, Çarlık Döneminde Rusya.

Doktora

Sibirya Tarihine Giriş, Sibirya’da Türk Boyları.

İlyas Topsakal Nereli?

İlyas Topsakal aslen Samsunludur. Baba tarafından aslen Samsun Ladik, anne tarafından ise aslen Samsun Kavak’lıdır.

Ülkemizin birçok bölgesinde, halka ve öğrencilere dönük konferanslar veren Prof. Dr. İlyas Topsakal Türk Lehçeleri’nin yanı sıra Arapça, Rusça ve İngilizce bilmektedir. Evli olan Prof. Dr. İlyas Topsakal’ın İlim ve İdil isimlerinde iki kızı vardır.

Resmi twitter hesabı @ilyastopsakal ‘dır.

Bazı Kitapları

Sibirya Tarihi
Rusya Tarihi & Kısa Dünya Tarihleri
Rus Çarlığı ve Türkler

Kaynak: “https://www.kimnereli.net”

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz