İlke Özyüksel

İlke Özyüksel hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? nereli? kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

1997 yılının Şubat ayında aslen Ankara’da dünyaya gelmiştir. 9 yaşında iken spor hayatına başlayan Özyüksel, günümüzde Altınordu’nun Milli modern pentatloncusu olarak kariyerini sürdürmektedir.

Ülkemiz adına Olimpiyat mücadelesi veren ilk Türk modern pentatlet sporcusudur. Boyu 1.67 cm, kilosu 53, burcu ise Balık’tır.

2016 Yaz olimpiyatlarınada katılma hakkı elde etmiş ve önemli deneyimler elde etmiştir. Hedefinin ise 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları olduğunu belirtmiştir.

Dünya Kupası’nın ilk 4 ayağını ilk 10 içerisinde tamamlamış ve istikrarlı çizgisini korumuştur. Ülkemizde her ne kadar bu spor dalına ilgi az olsa da İlke Özyüksel, Avrupa’da tanınan, ilgi ile takip edilen ve her zaman ilk 10 içerisinde yer alan başarılı bir sporcumuzdur. Zor bir spor dalı olduğunu belirten başarılı isim günde en az 10-12 saat çalışmak, iyi dinlenmek, iyi beslenmek ve iyi uyumak gerektiğini dile getirmiştir.


İlke Özyüksel katıldığı turnuvalar, başarıları;

Nanjing 2014 Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları 5. si
Varşova 2012 Yıldızlar Avrupa Şampiyonası bireysel ve karışık 2. si
European Champion
TMOK Sporcu Komisyonu Üyesi

31 Temmuz 2013 tarihinde Rusya’nın St.Petersburg şehrinde gerçekleşen Modern Pentatlon Yıldızlar A Avrupa Şampiyonasında Ankara Yüzme Kursu Sporcusu olarak yarışmış ve Avrupa 7. si olmuştur. Ülkemize pentatlon dalında en büyük başarıyı kazandırmıştır. Yıldızlar A klasmanında 4 branşta yapılan (eskrim, yüzme, koşu, atış) müsabakalarda ilk kez Avrupa Şampiyonası’nda yarıştığı eskrim branşında 20 tuş almıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz